Pierwszy bootcamp MON

Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Fundusz Rozwoju i PFR Ventures powołali nowy bezpłatny program dla startupów, spin-offów, zespołów naukowych, spółek działających na rynku technologii Dual Use, czyli podwójnego zastosowania, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Pierwsza edycja dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

Program o nazwie IDA – Innovative Dual-Use Technology Accelerator Bootcamp (IDA Bootcamp) w obecnej edycji ma nazwę „Digital Baltic”. Obejmuje trzy obszary: zwiększenia autonomiczności pojazdów pływających, obserwacji i monitorowania akwenów morskich przy użyciu rozwiązań sztucznej inteligencji i zapewnienia bezpieczeństwa transmisji danych. Jak twierdzi Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu PFR, powołanie programu zainspirował sukces rekrutacji do NATO-wskiego akceleratora DIANA, do którego polskie startupy i spinn-offy złożyły największą liczbę rozwiązań spośród państw Unii Europejskiej, co stanowi „wyraźny sygnał, że polskie firmy technologiczne szukają możliwości współpracy z branżą obronną”.

„Jako Ministerstwo Obrony Narodowej chcemy wspierać dialog i współpracę pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP, sektorem obronnym i innowatorami. IDA Bootcamp realizowany wspólnie przez PFR, PGZ i MON to okazja do poznania rozwiązań cywilnych, które mają potencjał do zastosowań wojskowych. Ta nowa forma współpracy, angażująca również tradycyjny przemysł obronny pozwoli na szybką implementację innowacyjnych rozwiązań w sektorze obronnym” – stwierdził w komentarzu do powołania IDA gen. bryg. Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Program stanowi połączenie działań stacjonarnych w Gdańsku i w Warszawie oraz spotkań online. Firmy, startupy i spin-offy w nim uczestniczące będą mogły przetestować swoje rozwiązania w warunkach operacyjnych, poznać uwarunkowania współpracy z sektorem obronnym, stworzyć sobie pełny model biznesowy korzystając z warsztatów dotyczących m.in. własności intelektualnej, analizy rynku, budowania strategii sprzedaży czy przygotowania do współpracy z inwestorami i pozyskać inwestorów branżowych lub partnerów w konsorcjum do komercjalizacji stworzonych rozwiązań. Nabór ma trwać do 17 października, wyniki rekrutacji będą ogłoszone 4 listopada. 7-8 listopada to dni warsztatów przygotowawczych online, a 15-17 listopada – właściwy bootcamp w Gdańsku. Do 9 grudnia wybrane firmy będą pracowały z mentorami, zaś 12 grudnia nastąpi końcowe spotkanie z inwestorami i ewentualnymi odbiorcami technologii.

Zarówno NATO, jak i Unia Europejska chcą jak najszerszego wdrożenia w branży obronnej technologii rozwijanych na rynku cywilnym, bowiem jak pokazała wojna w Ukrainie szybka adaptacja technologii cywilnych umożliwia uzyskanie przewagi na rozstrzygającym kierunku lub w istotnych warunkach taktyczno-operacyjnych równoważąc dysproporcje sił. Temu mają służyć takie działania jak IDA, które wykażą potencjał i zarazem określą jakie innowacyjne rozwiązania można wdrożyć w perspektywie 6-9 miesięcy w sektorze obronnym.