Stosunki Unii Europejskiej i Chin „nierównoprawne”

Wang Wentao, minister handlu Chin i Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej

Jak twierdzi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej, główny negocjator handlowy UE stosunki Unii z Chinami są „bardzo niezrównoważone i nierównoprawne”. W trakcie konferencji w Szanghaju stwierdził jednak, że Unia nie wycofuje się z Chin, lecz chce zmniejszyć podatność na zagrożenia jeśli chodzi o „produkty strategiczne”.

Według głównego negocjatora handlowego UE stosunki handlowe z Chinami są „bardzo niezrównoważone”. Jednak nie znaczy to, że Unia Europejska wycofuje się z Chin, z którymi wymiana handlowa przybiera rekordowe poziomy, ale będzie starała się zmniejszyć podatność na zagrożenia jeśli chodzi o „produkty strategiczne”.

Jest to część nowej strategii wobec Chin, która ma doprowadzić do „zmniejszenia ryzyka” i zależności gospodarek państw unijnych od gospodarki chińskiej, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do rynku Państwa Środka. Komisja Europejska wszczęła niedawno dochodzenie wobec działań subsydyjnych rządu chińskiego wspierającego miejscowych producentów aut elektrycznych prowadzących ofensywę eksportową na rynkach Unii. Chińskie Ministerstwo Handlu po ogłoszeniu dochodzenia od razu uznało je za „jawny akt protekcjonizmu, który poważnie zakłóci i zniekształci globalny łańcuch przemysłu motoryzacyjnego”. Jednak nad podobnym postępowaniem zastanawiają się Departament Handlu USA i resort handlu Kanady.

Obecnie rozmowy toczą się w ramach „Dialogu wysokiego szczebla gospodarczo-handlowego” UE-Chiny – najważniejszego forum, na którym urzędnicy Komisji i państw unijnych mogą ze swoimi odpowiednikami w Chinach omawiać kwestie związane z makroekonomią, utrudnieniami w handlu, problemami z łańcuchami dostaw czy usługami finansowymi. Nieoficjalne informacje mówią o przygotowywaniu szczytu szefującej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Chin, przewodniczącego KC KPCh Xi Jinpinga i to jeszcze w obecnym roku.

W tej sytuacji Dombrovskis ma przywieźć z Unii Europejskiej konkretne propozycje co do umów, które miałyby „zresetować” stosunki Unii z Chinami, wyjaśnić chińskim politykom, że dochodzenie w sprawie pojazdów elektrycznych jest zgodne z procedurami UE oraz zaproponować „równoprawny” dostęp do rynków Unii i Chin.

Już obecnie negocjator UE stwierdził, że wobec „haniebnego” zachowania Moskwy w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, Chiny wraz z instytucjami międzynarodowymi, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, powinny pomóc w zabezpieczeniu światowych dostaw żywności w związku z blokadą dostaw zboża z Ukrainy po wyjściu Rosji z porozumienia w sprawie bezpiecznego korytarza wynegocjowanego przez ONZ i Turcję.