Techland sprzedany za ponad 6 mld zł

Chiński koncern multimedialny Tencent kupił większościowy pakiet akcji w Techlandzie. Cena transakcji wyniosła ponad 6 mld zł za około 2/3 udziałów w firmie.

Według mediów branżowych transakcja zapowiadana była jeszcze w lipcu br., kiedy to założyciel Techlandu i zarazem prezes zarządu firmy Paweł Marchewka oświadczył, że Tencent będzie większościowym udziałowcem Techlandu. Paweł Marchewka wraz ze spółką z nim powiązaną stanowili do obecnej chwili głównych udziałowców Techlandu. Tencent to jedna z największych na świecie firm multimediów i internetowych na świecie z przychodami za 2022 rok rzędu 82 mld dolarów.

Firma z Wrocławia to jeden z najdłużej działających podmiotów na polskim rynku gier. Założony w 1911 roku Techland w zeszłym roku osiągnął 1,11 mld zł przychodów, sześciokrotnie je powiększając w stosunku rok do roku. Było to efektem wprowadzenia na rynek w lutym 2022 r. świetnie się sprzedającej gry Dying Light 2. W pierwszym miesiącu od premiery sprzedaż wyniosła ponad 5 mln egzemplarzy. W efekcie zysk netto spółki w 2022 roku wyniósł 746,8 mln zł.

Wrocławskie studio to jeden z najdłużej działających i największych producentów gier w kraju. Techland powstał w 1991 r. W 2022 r. osiągnął 1,11 mld zł przychodów, 6 razy więcej niż w 2021 r., przebijając pod tym względem CD Projekt (953 mln zł). Według sprawozdania finansowego taka dynamika to głównie zasługa wprowadzonej w lutym 2022 r. gry. W pierwszy miesiąc od premiery sprzedało się ponad 5 mln egzemplarzy. Znaczny wzrost przychodów wpłynął pozytywnie na wyniki spółki – zysk netto za 2022 r. wyniósł 746,8 mln zł. Po transakcji wrocławskie studio ma zachować nazwę, brand, pełne prawa własności intelektualnej i swobodę działania. Paweł Marchewka pozostanie dyrektorem generalnym firmy.