OKAM liczy na rozpoczęcie pierwszego etapu projektu F.S.O. Park w I kw. 2025 r. – wywiad

Warszawa, 12.09.2023 (ISBnews) – OKAM liczy na rozpoczęcie pierwszego etapu projektu F.S.O. Park na terenie po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na warszawskiej Pradze-Północ w I kwartale 2025 r., poinformowała ISBnews liderka projektu i członkini zarządu OKAM City Anna Watkowska.  

“Kończymy przygotowanie do etapu I na ok. 130 tys. m2 PUM, który obejmie ok. 11 ha, czyli ponad 2 tys. mieszkań dla ok. 4 600 mieszkańców. W jego ramach zbudujemy również szkołę podstawową na ponad 450 uczniów i część z planowanego 10 ha parku. Pierwszy etap obejmie 1/6 całego obszaru inwestycji i zakładamy, że jego realizacja zajmie ok. 10 lat. Inwestycję planujemy przeprowadzić w ramach lex deweloper (bez planu zagospodarowania na terenie postindustrialnym). Końcowy etap wniosku ma być postawiony na Radzie Miasta i liczymy na wydanie decyzji środowiskowej. Mamy nadzieję, że w I kw. 2025 r.  wbijemy pierwszą łopatę” – powiedziała ISBnews Watkowska. 

Dodała, że pozyskanie finansowania bankowego nastąpi w okolicach otrzymania pozwolenia na budowę, czyli za około rok. Etap I z budynkami mieszkalnymi z powierzchniami handlowo-usługowymi obejmie 11 ha, część biurowa i usługowa w etapie I to ok. 10 tys. m2. 

OKAM zakupił pofabryczny teren po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych w 2021 r. F.S.O. Park obejmuje łącznie 62 ha, a cały projekt dzielnicy mieszkaniowo-handlowo-biurowej pomyślany jest do realizacji na ok. 25 lat.

Powierzchnia użytkowa całego terenu wyniesie ok. 700 000 m2, zaś PUM niemal 440 000 m2. Docelowo w całej inwestycji powstanie ok. 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17-19 tys. osób, a także ok. 13 tys. nowych miejsc pracy.

“Sami nie będziemy w stanie zrealizować takiego mega projektu, innego niż wszystkie dotychczasowe, w tak olbrzymiej skali. Takie przedsięwzięcie potrzebuje dużego wsparcia opinii publicznej i władz. Wymaga ciągłego zaangażowania i dialogu z wielu stron, o co apelujemy, chcąc zrobić coś dla wspólnej przyszłości” – podsumowała członkini zarządu OKAM City. 

OKAM specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. W portfolio znajduje się 28 projektów w 7 miastach w Polsce, m.in. w Łodzi – Strefa Progress, Strefa Piotrkowska 217, Łódź.Work i NOW, w Katowicach – Dom w Dolinie Trzech Stawów oraz Inspire, w Warszawie – Incity i Cityflow na Woli, Mokka, Vista i Central House na Mokotowie, Arlet House na Ochocie, Żoli Żoli na Żoliborzu, Bohema – Strefa Praga oraz F.S.O. Park (62 ha po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych). W aktywach OKAM znajdują się również zabytkowe kamienice w centrum Katowic i Krakowie.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)