Włochy otrzymały w maju 11 045 wniosków azylowych – wynika z danych Eurostatu. Liczba wniosków o azyl w całej Unii Europejskiej wzrosła o 27% w porównaniu z majem 2022 r., kiedy wyniosła 63 455. Według włoskich ekspertów oznacza to powrót kryzysu migracyjnego do Europy.
Jak powiedział jeden z doradców prezydenta Włoch Sergio Matarelli w wypowiedzi dla Radia Watykan, liczba wniosków o azyl „jest pewną miarą migracji, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokładnie obliczyć ilu ludzi przedostaje się do Unii Europejskiej nielegalnie”, zaś taki wzrost oznacza, iż „mamy do czynienia z powrotem kryzysu migracyjnego”. Zgadza się z nim Gianfranco Schiavone z ogranizacji Consorzio Italiano di Solidarietà (ICS), który twierdzi, że obserwuje codziennie napływ „tuzinów” nowych imigrantów z rodzinami do Triestu.
Prezydent Włoch wezwał do zmiany polityki migracyjnej Unii Europejskiej i rozpoczęcia współpracy z krajami skąd pochodzi największa liczba migrantów po to, by „zatrzymać falę”.
Tymczasem dane Eurostatu wskazują, że wnioski złożone we Włoszech stanowiły 13,7% z 80 375 wniosków w pierwszej instancji o azyl od osób ubiegających się o ochronę międzynarodową przed konfliktami, prześladowaniami i łamaniem praw człowieka, otrzymanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Najwięcej wniosków w pierwszej instancji otrzymały Niemcy (23 235), a następnie Hiszpania (17 405). Na trzecim miejscu znalazły się Włochy, a za nimi Francja (10 850). W maju w tych czterech krajach złożono się łącznie 78% wszystkich wniosków o azyl w UE.