VIG/C-Quadrat TFI: Dalszym wzrostom kursów na GPW może towarzyszyć większa zmienność

Warszawa, 09.08.2023 (ISBnews) – Najłatwiejszy okres wzrostów na krajowym rynku jest za nami – polskie akcje nie są już bardzo tanie, dalszym wzrostom może towarzyszyć większa zmienność, oceniają eksperci VIG/C-Quadrat Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Według nich zarówno w USA, jak i w Europie rozgrywany jest scenariusz “soft landing”; jednak, biorąc pod uwagę mocną poprawę w sentymencie uczestników rynku oraz pozycjonowaniu na rynek akcji, nie można wykluczyć, że globalny rynek dojrzewa do korekty.

“Krajowy rynek akcji zanotował kolejny bardzo dobry miesiąc. Warto przy tym zwrócić uwagę, które sektory były bohaterami miesiąca. Po raz kolejny bardzo dobrze zachował się sektor bankowy – głównie z uwagi na bardzo dobrą perspektywę powtarzalnych wyników. Gwiazdą miesiąca został sektor energetyczny. Dlaczego? Oferta Skarbu Państwa dotycząca wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych i przeniesienia ich do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) została entuzjastycznie odebrana przez inwestorów. Również sektor deweloperów mieszkaniowych za sprawą kredytu ‘2%’ przeżywa swoje 5 minut w tym roku – tani kredyt spowodował eksplozję zainteresowania nowymi mieszkaniami. Co dalej? Eksperci VIG/C-Quadrat TFI twierdzą, że najłatwiejszy okres wzrostów na krajowym rynku jest za nami – polskie akcje nie są już bardzo tanie, dalszym wzrostom może towarzyszyć większa zmienność” – czytamy w komunikacie.

Analizując rozpoczęty sezon wyników kwartalnych w USA, eksperci zwrócili uwagę na dwie kwestie. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z niską bazą wyników z poprzedniego roku, ostrożnymi konsensusami rynkowymi analityków oraz relatywnie dobrymi odsetkami pozytywnych zaskoczeń w sferze publikowania wyników. Z drugiej strony, po tak dynamicznych wzrostach cen akcji oczekiwania rynkowe inwestorów były bardzo wygórowane, a widoczne ochłodzenie wskazuje, że wyniki spółek pomimo lepszych od oczekiwań nie do końca satysfakcjonują uczestników rynku.

“Obiecujący sezon wyników kwartalnych, bardzo optymistyczne nastawienie inwestorów i rekordowe wyceny spółek na rynkach rozwiniętych w najbardziej atrakcyjnych sektorach (zarówno w USA, jak i Europie) – wskazują, że rozgrywany jest scenariusz ‘soft landing’. Tym niemniej, biorąc pod uwagę mocną poprawę w sentymencie uczestników rynku oraz pozycjonowaniu na rynek akcji, nie można wykluczyć, że rynek dojrzewa do korekty” – czytamy dalej.

VIG/C-Quadrat TFI ocenia, że aktywność zarówno emitentów, jak i inwestorów na rynku obligacji korporacyjnych w lipcu była spora, co zwykle nie zdarzało się w okresie wakacyjnym. Na rynku pierwotnym wyemitowanych zostało 11 serii obligacji przez 9 emitentów na łączną kwotę ok. 2,5 mld zł, z czego za ok. 90% odpowiadała emisja euroobligacji dokonana przez Orlen. Pozostałe emisje były głównie skierowane do inwestorów indywidualnych, choć nie zabrakło też emisji stricte skierowanej do funduszy inwestycyjnych (AB SA).

“Inwestorzy instytucjonalni aktywni byli na rynku wtórnym, na którym mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen. Również na zagranicznym rynku wtórnym inwestorzy zgłaszali popyt, co przełożyło się na spadek spreadów kredytowych. Krajowy rynek obligacji przedsiębiorstw nadal pozostaje atrakcyjny, co może pomóc w utrzymaniu popytu na tę klasę aktywów w najbliższym czasie” – wskazali eksperci.

Zwrócili też uwagę, że za nami bardzo udany miesiąc na rynku polskich obligacji skarbowych. Na fali deflacyjnego optymizmu oraz gry pod potencjalne obniżki stóp procentowych krajowe papiery rządowe zyskiwały na wartości. Rentowność 10-letniego polskiego benchmarku obniżyła się z poziomu 5,78% na koniec czerwca, do poziomu 5,43% w ostatnim dniu lipca.

“Tak znaczący spadek dochodowości instrumentów rządowych przełożył się na pozytywne stopy zwrotu funduszy obligacji w lipcu, a co za tym idzie, po pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wyniki rozwiązań skarbowych oscylują w okolicach 10%, co przy obecnym poziomie inflacji jest bardzo atrakcyjną stopą zwrotu. Większość funduszy dedykowanych ryzyku stopy procentowej odrobiła już potężne straty z 2022 roku, które były wynikiem najszybszego cyklu podwyżek stóp procentowych w ostatnich dziesięcioleciach. Patrząc jednak w przyszłość, wydaje się, że w najbliższych miesiącach rynek dłużny może czekać pewna stabilizacja, gdyż teraz to fundamenty powinny potwierdzić wygórowane oczekiwania inwestorów” – podsumowali.

(ISBnews)