Koniec sprzedaży komputerów Fujitsu w Europie

SEG 2025

Prawdopodobnie od kwietnia 2024 roku Fujitsu zaprzestanie sprzedaży komputerów osobistych w Europie. Stanie się „spółką DX”, która będzie wspierać cyfrową transformację klientów.

Po boomie w czasie pandemii sprzedaż komputerów firmy zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych wszystkich typów gwałtownie „siadła”, zaś rzecznik firmy zapowiedział, że strategią Fujitsu będzie obecnie stanie się „spółką DX”, która „będzie wspierać cyfrową transformację naszych klientów”. Transformacja cyfrowa ma być podstawową działalnością firmy.

„Biorąc to pod uwagę i po starannym rozważeniu, Fujitsu zamierza zakończyć działalność w branży Client Computing Devices (CCD) w Europie. Wszystkie istniejące umowy wsparcia dotyczące portfolio CCD zostaną wypełnione, a produkty CCD będą dostarczane do kwietnia 2024 r. Terminy i wdrożenie podlegają konsultacjom z pracownikami i lokalnym przepisom” – poinformował media branżowe rzecznik firmy.

Oznacza to koniec sprzedaży laptopów i tabletów LifeBook oraz komputerów osobistych Esprimo w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy. „Wszystkie klienckie urządzenia komputerowe będą wysyłane do kwietnia 2024 r., a wszystkie istniejące umowy wsparcia dotyczące CCD zostaną zrealizowane. Ta decyzja dotyczy wyłącznie Europy” – dodano w oświadczeniu Fujitsu. W związku z tym działalność w Europie będzie koncentrować się na „kierowaniu istniejącą działalnością w zakresie serwerów i pamięci masowych, a także usługami związanymi z produktami”.

Posunięcie to następuje po marcowym ogłoszeniu przez firmę, że następca procesora A64FX opartego na ARM będzie bardziej uniwersalnym chipem do centrów danych. Procesor o nazwie kodowej „MONAKA” ma zostać wypuszczony na rynek w 2027 r., a Fujitsu twierdzi, że zapewni „wysoką efektywność energetyczną”, przyczyniając się jednocześnie do „urzeczywistnienia wizji neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonego społeczeństwa”.

Ma również zwiększyć wydajność obciążeń związanych z HPC, AI i analizą danych, a nowy układ powinien zapewnić 1,7-krotną przewagę w wydajności aplikacji i oferować 2-krotnie wyższą wydajność na 1W.

Decyzja o zakończeniu sprzedaży LifeBooków i komputerów stacjonarnych nie jest wielką niespodzianką, jako że Fujitsu zapowiedziało już, że zakończy produkcję sprzętu w swojej fabryce w Augsburgu w Niemczech. W zeszłym roku japońska firma zapowiedziała, że do 2030 roku przestanie sprzedawać komputery typu mainframe i systemy serwerowe Unix.

Obecny stan rynku nie ułatwia sprzedaży komputerów osobistych. Według Gartnera dostawy spadły o 14,6% w regionie EMEA w II kw. kalendarzowym 2023 r. i szóstym z rzędu kwartale spadków.

„Ciągłe niepokoje polityczne, presja inflacyjna i podwyżki stóp procentowych nadal wpływają na popyt na komputery PC” – zauważają analitycy Gartnera. Z kolei dane Canalys wskazują, że pięciu największych producentów komputerów PC – Lenovo, HP, Dell, Apple i Acer – odpowiadało za 78,5% całkowitej sprzedaży w II kw. w Europie. Decyduje więc na tym rynku efekt skali.

Jak powiedział branżowemu serwisowi The Register analityk firmy Canalys, Kieren Jessop, wyjście Fujitsu z Europy nie jest zaskakujące.

„Ich udział w rynku, szczególnie w przypadku komputerów stacjonarnych, konsekwentnie spada od kilku lat. Ich wyjście nie będzie miało znaczącego wpływu na europejski rynek komputerów osobistych. Mimo wszystko Europa była ich największym rynkiem poza regionem Azji i Pacyfiku stanowiąc 25% wszystkich dostaw komputerów PC w 2022 roku” – dodał.

Przy prawie 173 000 jednostek dostarczonych w III kw. 2019 r. Fujitsu miało 4,49% europejskiego rynku komputerów stacjonarnych. Najnowsze dane firmy Canalys za I kw. 2023 r. wykazały, że Fujitsu wysłało 73 821 komputerów stacjonarnych – zaledwie 2,88% europejskiego rynku tych komputerów. Całkowita liczba komputerów PC dostarczanych przez Fujitsu w tym samym okresie spadła o prawie połowę z 254 483 w II kw. 2019 r. do 135 598 w I kw. 2023 r.

Obecnie firma odbywa „konsultacje z odpowiednimi organami przedstawicielskimi pracowników” w sprawie zespołów Fujitsu, które sprzedawały i wprowadzały na rynek komputery osobiste w Europie. Niezależnie od wyniku szykują się rozłożone na pół roku masowe zwolnienia.