Największa instalacja fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej

Instalacja fotowoltaiczna Volkswagena we Wrześni

Volkswagen Poznań rozpoczął realizację II etapu projektu instalacji fotowoltaicznej w zakładzie produkcyjnym we Wrześni. Projekt będzie realizowany z firmą Quanta Energy. Przedsiębiorstwa właśnie podpisały umowę o współpracy.

Budowa pierwszego etapu budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy 2MW zlokalizowanej we Wrześni zakończyła się w kwietniu br. II etap będzie realizowany przez firmę Quanta Energy, która jest częścią grupy R. Power. Nowa instalacja o mocy 13MW obejmować będzie 18 ha terenów i wytwarzać 13 650 MWh rocznie energii elektrycznej. Zostanie ustawionych 20 tys. paneli PV o mocy 590W każdy.

Finalnie cała konstrukcja będzie obejmowała 22 ha powierzchni i produkować będzie 15 750 MWh energii elektrycznej, czyli ilość wystarczającą dla blisko 4 tys. domów jednorodzinnych. Przeznaczona ona będzie do zasilania Volkswagen Poznań we Wrześni, gdzie produkowane są samochody dostawcze i komponenty. Budowa ma wystartować jeszcze w tym roku, natomiast uruchomienie instalacji ma nastąpić do czerwca 2024 roku.

„Wszystkie fabryki spółki Volkswagen Poznań zasilane są w 100% energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych dostarczaną przez zewnętrznych dostawców. By zmniejszyć koszty zakupu tej energii, a jednocześnie by zwiększyć udział w bilansie energetycznym spółki energii wytwarzanej samodzielnie, zdecydowaliśmy się na budowę przyzakładowej instalacji fotowoltaicznej we Wrześni” – powiedział dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni.

W instalacji zostaną wykorzystane panele dwustronne (tzw. bifacial), które mogą pobierać prąd zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. W porównaniu z tradycyjnymi panelami te mają umożliwić o 5-7% więcej energii w skali roku. W ogniwach będzie zastosowana technologia N-Type, która gwarantuje niższy spadek wydajności modułów i ich wyższą sprawność.

„Cieszę się, że konsekwentnie wdrażamy strategię koncernu „go to zero”, której celem jest neutralność pod względem emisji CO2 do roku 2050. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko ważne są jednak również oszczędności finansowe. Rosnące ceny energii powodują bowiem, że poza ochroną środowiska, wynikającą z korzystania z zielonej energii, bardzo istotna jest również możliwość optymalizacji kosztów stałych na które pozwala realizacja tego projektu. To droga, którą dalej będziemy podążać, aby wciąż poprawiać konkurencyjność naszych zakładów” – podkreśla Agnieszka Olenderek, członkini zarządu ds. finansów, zakupów i IT Volkswagen Poznań

„Działania, które podejmujemy we Wrześni to tylko jeden z projektów energetycznych realizowanych w Volkswagen Poznań. Przypomnę, że oprócz tego odzyskujemy również energię cieplną pochodzącą z procesów produkcyjnych m.in. z naszej odlewni, którą przekazujemy do sieci miejskiej ogrzewając tym samym 6500 mieszkań w Poznaniu” – podsumował dr Thomas Kreuzinger-Janik.