Projekt rozporz. RM ws. waloryzacji emerytur i rent o min. 12,3% w 2024 trafił do wykazu

Warszawa, 17.07.2023 (ISBnews) – Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, wynika z wykazu. Rząd zakłada, że wskaźnik ten wyniesie nie mniej niż 112,3%.

Podstawą prawną wydania rozporządzenia są przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

“Projektowane rozporządzenie ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym” – czytamy w wykazie.

Przypomniano, że zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. Strona rządowa, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów “Propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r.” zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r.

W efekcie – według prognoz – wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 112,3%.

“Podczas wspólnego posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych, które odbyło się 29 czerwca 2023 r. nie wypracowano wspólnego stanowiska w zakresie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. w części dotyczącej realnego wzrostu płac. Również w dniu 10 lipca 2023 r. podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego nie doszło do uzgodnienia w przedmiotowym zakresie” – przypomniano.

W razie nieuzgodnienia stanowiska Rady Dialogu Społecznego w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Szacowany całkowity koszt waloryzacji świadczeń przy prognozowanym wskaźniku na poziomie 112,3%, wyniesie ok. 43,6 mld zł.

(ISBnews)