Nowa sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych na Śląsku

Estońska spółka Enefit w ciągu najbliższych tygodni udostępni publiczną sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. 68 urządzeń ładujących ma być w 100% zasilanych energią zieloną. Spółka przejęła infrastruktury ładowania od Tauron Dystrybucja.

Firma jest częścią estońskiego producenta energii – państwowej Eesti Energia. Poza działaniem w Polsce i Estonii, działa również w Finlandii, na Łotwie i Litwie. Całe przedsiębiorstwo realizuje się w górnictwie, a także w sektorze energii pochodzących ze źródeł odnawialnych. Zieloną energię elektryczną firma produkuje z surowców odnawialnych, łupków bitumicznych (rodzaj skały osadowej), mieszanych odpadów domowych i opon. Grupa umożliwia klientom korzystanie z energii zielonej oraz sama dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Enefit VOLT to marka, która od 2020 roku jest zarządcą sieci ładowarek w Estonii oraz na Łotwie i Litwie, a w tym roku została wprowadzona przez Enefit również na rynek polski. Spółka przejęła od Tauron Dystrybucja infrastrukturę stacji ładowania na Śląsku.

„Pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce szybko przybywa. Pod koniec maja 2023 r. po polskich drogach jeździło ich już ponad 76 tys., co zwiększa zapotrzebowanie na stacje ładujące. Kiedy w tym roku ogłaszaliśmy wejście na polski rynek naszej nowej usługi Enefit VOLT, zapowiedzieliśmy także włączenie się w budowę publicznej sieci ładowarek. Teraz, dzięki współpracy z Tauron Dystrybucja, będziemy mogli udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej i Zabrza kilkadziesiąt punków ładowania” – powiedział Maciej Kowalski, prezes Enefit w Polsce.

Uruchomionych zostanie w województwie śląskim łącznie 68 ładowarek. W Zabrzu ma być 46 urządzeń w 22 lokalizacjach, natomiast w Bielsku-Białej 22 urządzenia w 19 lokalizacjach. Ponadto wszystkie publiczne punkty sieci Enefit VOLT w czasie ładowania będą zasilane w 100% zieloną energią dostarczaną przez Enefit, a stacje będą umożliwiały ładowanie różnych rodzajów samochodów elektrycznych. Infrastrukturę stacji wybudował Tauron Dystrybucja, a z racji nowelizacji ustawy o elektromobilności, która nałożyła na spółki dystrybucyjne ograniczenia w świadczeniu tego typu usług, wyłonił on na drodze przetargu docelowego operatora infrastruktury.

Enefit aktywnie poszukuje nowych miejsc na budowę urządzeń ładujących, a w ciągu najbliższych czterech lat ma się ich pojawić 2,5 tys. Spółka pod marką Enefit VOLT oferuje klientom biznesowym zakup lub wynajem inteligentnych ładowarek do pojazdów elektrycznych. Co więcej, realizuje ich instalację, świadczy pełne wsparcie techniczne i konserwację, a także zapewnia możliwość zarządzania stacją online.

„Cieszymy się, że nasze pierwsze ładowarki realizowane w ramach publicznej sieci pojawią się na terenie województwa śląskiego. Rok temu to właśnie w Katowicach otworzyliśmy nasze drugie biuro sprzedaży, a region ten zajmuje ważne miejsce w strategii rozwoju naszej firmy w Polsce” – podsumował Maciej Kowalski.