Movens Capital utworzy fundusz o wielkości 100 mln euro dla firm innowacyjnych

Movens Capital utworzy drugi fundusz inwestycyjny o maksymalnej wielkości 100 mln euro. Ma on wspomóc finansowanie do 34 firm innowacyjnych i startupów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

Movens Fund 2.0 ma być uruchomiony w I poł. 2024 roku z pierwszym planowanym zamknięciem na poziomie 60 mln euro. Wszyscy inwestorzy działający w pierwszym funduszu potwierdzili już swoje zaangażowanie w drugi. Pojedyncza inwestycja ma wynosić od 250 tys. do 2,5 mln euro dla spółek pre-seed i seed oraz do 5 mln euro dla spółek na późniejszych etapach rozwoju.

Jak powiedział Artur Banach, partner i współtwórca Movens Capital, wciąż rynek startupów w Europie Środkowej i Wschodniej :najlepsze lata ma przed sobą”, zaś twórcy funduszu są „fanami efektów sieciowych i open source”.

„W Movens Fund 2 celujemy nie tylko w diamenty technologiczne na etapach rund pre-seed i seed. Nowy fundusz będzie inwestował także nieco później – na etapie rund A+. W najciekawsze projekty będziemy inwestować do 5 mln EUR. Jesteśmy funduszem generalistycznym, ale koncentrujemy się na wspieraniu firm w wybranych obszarach: oprogramowania dla przedsiębiorstw, technologii klimatycznych, opieki zdrowotnej, fintech, e-commerce enablers, edtech oraz future of work. Od lat inwestujemy aktywnie w AI/ML i mamy dobrze zmapowane najciekawsze projekty w tym obszarze” – dodał.

Zespołem Movens Fund 2 będą zarządzać Artur Banach, Michał Olszewski, Radosław Rejman, Łukasz Pawłowski, Maciej Kraus, Przemysław Jurgiel-Żyła oraz Yaroslav Krempovych. Specjalizują się oni m.in. w fundraisingu, strategii, ekspansji międzynarodowej, pricingu, czy wspieraniu spółek w procesach M&A.

Zespół zarządzający Movens Fund 2.0 zainwestował już w latach 2014-2020 w 9 spółek z których otrzymał 5 udanych wyjść. Natomiast w ramach pierwszego funduszu Movens Capital przeprowadził już 30 udanych inwestycji.

Fundusz liczy na potencjał dla Środkowej i Wschodniej Europy jak tkwi w około 1 mln programistów z doświadczeniem oraz osób znających się na innowacyjnym biznesie, które potrafią budować firmy o zasięgu międzynarodowym. To połączenie z dodatkiem kapitału firm VC już stworzyło 40 wyróżniających się na rynku firm, a obecny spadek wyceny spółek technologicznych znacznie ułatwia inwestycje. Do tej pory firma zainwestowała w takie spółki jak Vue Storefront, Packhelp, StethoMe, Woltair, Doctor.one, The Village Network, SKY ENGINE AI or Talkie.ai. Tylko w obecnym roku spółki portfelowe Movens zebrały w kolejnych rundach 40 mln euro, przy czym łącznie uzyskały od inwestorów ponad 85 mln euro.

Przykładem inwestycji Movens są takie firmy jak czeski Woltair, który w nowej rundzie inwestycyjnej zebrał dodatkowe 20,5 mln euro oprócz 16,3 miliona euro pozyskanych we wrześniu 2022 roku. Jest to platforma cyfrowa dla konsumentów, którzy chcą zainstalować rozwiązania cleantech, takie jak pompy ciepła czy panele słoneczne z instalatorami. Z kolei Vue Storefront, jedna z największych firm kategorii FEaaS (Frontend as a Service), tworząca platformy front endu dla ponad 2000 dużych i średnich sklepów na całym świecie pozyskał w ostatniej rundzie finansowania ponad 20 mln dolarów.