Ponad 252 mln zł za sprzęt IT dla resortu finansów i skarbówki

Ponad 252,2 mln złotych – to wartość uruchomionych ostatnio przetargów na sprzęt komputerowy dla agend skarbowych i resortu finansów, prowadzonych przez Centrum Informatyki Resortu Finansów.

Centrum Informatyki Resortu Finansów (CIRF) zamawia sporo akcesoriów i oprzyrządowania do komputerów i notebooków. Jest to przetarg powiązany z dwoma wcześniejszymi – na notebooki i komputery stacjonarne All-In-One. Przedmiot postępowania obejmuje zawarcie umowy ramowej na 2 lata na dostawę takiego sprzętu jak 1,5 tys. dysków twardych HDD 4 TB i tyle samo dysków 8 TB, 500 szt. dysków flash SSD 1 TB, 500 szt. SSD 480 GB NVme, 5 tys. pendrive’ów 128 GB i 256 GB, 1 tys. pendrive’ów z klawiaturą szyfrowanych sprzętowo (16 GB i 64 GB), 600 kamerek internetowych, 6 tys. myszy bezprzewodowych, 2,5 tys. zasilaczy do notebooków, 4 tys. kart sieciowych USB, 1 tys. stacji dokujących a także ponad 20 tys. kabli krosowych z końcówką RJ-45, ponad 1 tys. szt. patchcordów światłowodowych. Całe zamówienie ma kosztować 6,2 mln zł. W postępowaniu tym pojawiło się czterech oferentów: Immitis sp z.o.o, MBA System sp. z o.o., Saltar Marcin Wroński, Display Media Gołębiowska Polewczyk SpJ. i Cezar Cezary Machnio i Piotr Gębka sp. z o.o.

Drugim istotnym przetargiem powiązanym jest postępowanie o zawarcie dwuletniej umowy ramowej na dostawę 7850 notebooków wraz z oprogramowaniem, wartości 53,15 mln zł. W specyfikacji znajduje się 5 rodzajów notebooków: z wyświetlaczem 15-16” i systemem Windows 11 (5200 szt.), z wyświetlaczem 13,5-14,5” (650 szt.), z wyświetlaczem 17-17,5” (350 szt.), ze wzmocnioną kartą graficzną i wyświetlaczem 15,6” (650 szt.) oraz z obudową wzmocnioną z wyświetlaczem 14” (1000 szt.). Kryteriami wyboru są cena (60 pkt.), okres gwarancji na sprzęt przekraczający 36 miesięcy (30 pkt.), dostawa notebooków posiadających certyfikat TCO lub równoważny (10 pkt).

Zgłosiło się obecnie 9 podmiotów lub konsorcjów, ale CIRF zapowiada zawarcie umowy z 7 z nich. Są to konsorcjum Grupa E sp. z o.o., MDP Polska ITS Sp z o.o., konsorcjum z Maxto ITS sp. z o.o. jako lider, PRZP Systemy Informacyjne Sp. z o.o., Suntar Sp. z o.o., konsorcjum z liderem MBA System sp. z o.o., Immitis sp z.o.o, Intaris sp z o.o., Computex Sp z o.o. resort finansów może także zamówić większą liczbę notebooków, ale pod warunkiem, że całkowita wartość zamówienia nie przekroczy sumy umowy.

Nieco wcześniejszy jest największy przetarg resortu finansów, wartości 192,93 mln zł brutto. Chodzi o podpisanie dwuletniej umowy ramowej na wyposażenie Izb i Urzędów Skarbowych oraz jednostek samego resortu w nowe komputery stacjonarne. Ma to być 450 stacji graficznych i 27,6 tys. komputerów All-in-One. Jest to konstrukcja zawierająca w zintegrowanej z wyświetlaczem obudowie płytę główną wraz z chipem graficznym, pamięcią, dyskiem HDD lub SSD oraz koniecznymi układami wyjścia i wejścia. W umowie ma być uwzględniona gwarancja producenta oraz oprogramowanie. Możliwe jest też zwiększenie zamówienia jako opcjonalne. Przetarg prowadzi także Centrum Informatyki Resortu Finansów, zaś oferty złożyło 7 firm: konsorcjum Grupa E sp. z o.o., konsorcjum z Maxto ITS sp. z o.o. jako liderem, konsorcjum z liderem MBA System sp. z o.o.,  konsorcjum z liderem NTT Technology sp. z o.o., MDP Polska ITS Sp z o.o. i Suntar Sp. z o.o.