Senat za nowelizacją Karty Nauczyciela dot. m.in. wcześniejszych emerytur

Warszawa, 14.07.2023 (ISBnews) – Senat wprowadził poprawki do nowelizacji Karty Nauczyciela, która zakłada, że nauczyciele, którzy rozpoczęli pracę przed 1 stycznia 1999 rokiem i mają okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat na stanowisku nauczyciela w wymiarze co najmniej 1/2 etatu będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, o ile wysokość określonego dla nich  świadczenia nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury.

Za nowelizacją wraz z poprawkami głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu. 

Senat wprowadził poprawki uchylające wymóg zgody kuratora na podjęcie pracy przez nauczyciela pobierającego emeryturę stażową oraz odchodzące od ograniczenia wymiaru pracy nauczyciela pobierającego emeryturę stażową do ½ obowiązkowego wymiaru zajęć.

Poprawki zmierzają też do rozszerzenie grona uprawnionych do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych o nauczycieli zatrudnionych w centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego, młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży oraz szkolnych schroniskach młodzieżowych.

Senat chce też ograniczeń w tworzeniu na uczelniach kierunków lekarskich oraz zaostrzenia kryteriów dla kierujących jednostkami badawczymi.

Zgodnie z nowelizacją nauczyciele, po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:

– rozpoczęli przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego,

– mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w okresie faktycznego wykonywania pracy na tych stanowiskach, z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,

– nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek,

– wysokość emerytury obliczonej nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury.

Jeżeli nauczyciel przechodzący na tę emeryturę jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, środki zgromadzone w tym funduszu będą przekazywane w jednej transzy na jego subkonto, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowela zakłada, że podstawę obliczenia emerytury, będzie stanowiła kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem:

– waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata tej emerytury, oraz

– zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz

– kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wysokość tej emerytury będzie ustalana zgodnie z przepisami  ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelizacja przedłuża na lata 2024 i 2025 r. przepisy dotyczące finansowania zadań z zakresu oświaty i wychowania dla uczniów z Ukrainy.

(ISBnews)