Spadła aktywność biznesowa w strefie euro

W strefie euro według indeksu PMI HCOB Composite spada aktywność biznesowa. Odczyt wynosi 49,9 pkt. za czerwiec wobec 52,8 pkt. w maju.

Indeks HCOB Composite opracowany przez S&P Global jest postrzegany jako dobry wskaźnik ogólnej kondycji gospodarczej. Obecne odczyty indeksu są postrzegane jako problem ze spadkiem w sektorze usług przy pogłębiającym się spadku jeśli chodzi o produkcję przemysłową. Jest to pierwszy odczyt od grudnia sygnalizujący wejście w strefę spadkową (poniżej 50 pkt.) i zarazem poniżej estymacji analityków sytuujących odczyt na poziomie 50,3 pkt.

PMI odpowiadający za usługi wykazał w tym samym czasie odczyt rzędu 52,0 pkt., czyli poniżej wstępnego odczytu 52,4 pkt. Jest to także ogromny spadek z majowego poziomu 55,1 pkt. Indeks nowych firm  usługowych był nieco powyżej progu rentowności przy najniższym od pięciu miesięcy poziomie 51,0 pkt. Majowy odczyt wynosił 53,3 pkt.

Znacznie za to zmniejszyła się presja cenowa, ale indeks cen produkcji spadł do 53,8 pkt. z 56,4 pkt., czyli do najniższego poziomu od marca 2021 r.

„Wszystkie główne kraje strefy euro ponownie straciły dynamikę. Spowolnieniu wzrostu aktywności biznesowej towarzyszył słabszy wzrost nowych transakcji, niższy wzrost cen i spadek oczekiwań biznesowych” – powiedział agencji Reuters Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

Prawdopodobnie odczyty te będą dobrze przyjęte w Europejskim Banku Centralnym, który co prawda nie osiągnął celu inflacyjnego na poziomie 2%, ale dążył do dalszego schładzania gospodarki drogą zacieśniania polityki pieniężnej. W zeszłym miesiącu koszty pożyczek były w efekcie najwyższe od 22 lat, ale EBC stwierdził, że trwająca inflacja czyni następną podwyżkę stóp procentowych i być może jeszcze jedną „niemal pewnymi”.

Polskie wskaźniki PMI dla przemysłu mówią o nadchodzącej recesji. Według informacji S&P Global, Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł w czerwcu 45,1 pkt., co oznacza spadek z 47 pkt. w maju. Jest to spadek tego wskaźnika 14 miesiąc z rzędu i najgorszy odczyt indeksu od listopada 2022 r. Indeks znajduje się przy tym w silnym trendzie spadkowym. Consensus rynkowy wynosił 46,7 pkt.

„Czerwcowe dane zasygnalizowały słaby popyt na polskie wyroby przemysłowe – nowe zamówienia spadły szesnasty miesiąc z rzędu, ponadto w najszybszym tempie od grudnia zeszłego roku. Kontrakty zagraniczne też gwałtownie spadły, przede wszystkim z rynków niemieckich” – stwierdza komunikat S&P Global.