Amerykański przemysł szuka dna

Koniunktura w światowym przemyśle pogorszyła się w czerwcu – światowy wskaźnik PMI niemal wyrównał cykliczne minimum i na liście krajów dominują odczyty poniżej 50 pkt. Nie inaczej wyglądały nastroje w USA, gdzie spadły obydwa główne krajowe wskaźniki koniunktury (S&P Global PMI i ISM). My zajmiemy się dziś tym drugim.

Indeks ISM spadł z 47,1 do 46,0 pkt. i znalazł się na najniższym poziomie od w tym cyklu. Szczegóły są dość ciekawe, bo naszym zdaniem nieco kontrastują z pesymistycznym headline.

Po pierwsze, skończył się okres produkowania bez zamówień (z indeksem produkcji relatywnie wysokim w stosunku do indeksu nowych zamówień). Interpretujemy to jako wyraz spadku zaległości produkcyjnych do normalnego poziomu.

Po drugie, znów nie najlepiej wyglądają subindeks zatrudnienia, ale szczęśliwie dla amerykańskiej gospodarki jego korelacja z faktycznym przyrostem zatrudnienia jest niska.

Po trzecie, mamy dalsze sygnały, że korekta zapasów zasadniczo się skończyła. Wskaźnik zamówienie-zapasy (ankietowanych firm) wzrósł powyżej zera, zapowiadając wzrost nowych zamówień. Z drugiej strony, stan zapasów klientów jest postrzegany jako „w sam raz” (ok. 50 pkt.), a zatem neutralny dla przyszłej produkcji.

Po czwarte, koszty produkcji dalej zniżkowały a czas dostaw się kurczył. Firmy operują zatem w dość korzystnym otoczeniu pozbawionym istotnych ograniczeń podażowych i ze spadającymi kosztami produkcji. 

Po piąte, ISM i jego struktura sugerują, że przemysł w USA poszukuje dna. Czy je znalazł, tego typu analiza nie jest w stanie określić. Otoczenie zewnętrzne pozostaje bowiem – od tego zaczęliśmy – wymagające.

Wreszcie, publikacji wskaźnika towarzyszą dość pesymistyczne komentarze ankietowanych, przez które przewija się słabość rynków zagranicznych, spadek (lub chociaż normalizacja po ostatnich 2-3 latach) popytu krajowego oraz rewizje prognoz i negatywne zaskoczenia ostatnimi wynikami sprzedaży. Tak pesymistycznych komentarzy do ISM nie widzieliśmy od dłuższego czasu, w poprzednich miesiącach bowiem cytowani przez ISM ankietowani tryskali optymizmem nawet wtedy, gdy wskaźniki zanurkowały poniżej 50 pkt. W czwartek zostanie opublikowany analogiczny wskaźnik dla pozostałych sektorów.

ISM w przetwórstwie, nowe zamówienia i produkcja (pkt.)

Źródło: Macrobond

Wskaźnik zamówienia – zapasy, przetwórstwo (pkt.)

Źródło: Macrobond, Pekao Analizy

Wskaźnik kosztów produkcji, przetwórstwo (pkt.)

Źródło: Macrobond

Analizy Pekao