Apple wart powyżej 3 bln dolarów

Po raz pierwszy wzrost giełdowych notowań Apple spowodował, iż wartość firmy przekroczyła 3 bln dolarów. Jest to efekt pomyślnych prognoz analityków co do inflacji oraz przewidywań, że Apple uda się wejść na nowe rynki.

Obecnie Apple pozostaje najdroższą firmą na świecie z akcjami notowanymi po 193,97 dolara, co jak stwierdza Refinitiv ustala jej wartość na poziomie 3,05 bln dolarów.

3 stycznia 2022 r. po raz pierwszy kapitalizacja rynkowa Apple doszła do 3 bln dolarów, ale na krótko – nim sesja się skończyła, kurs spółki spadł.

Obecny wzrost notowań jest udziałem nie tylko Apple, ale także takich firm, jak Tesla czy Nvidia. Ich akcje szybko wzrosły po tym, jak raport Departamentu Handlu wykazał, że wskaźnik cen dla wydatków konsumpcyjnych Amerykanów wzrósł w maju w mniejszym stopniu niż w kwietniu, co oznacza iż Rezerwie Federalnej udaje się wyhamowywanie inflacji.

Drugim motorem wzrostu są przewidywania co do szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji, w którą Apple także inwestuje oraz powszechne wśród analityków mniemanie, że FED zbliża się do końca podwyżek stóp procentowych. W obecnym roku kurs Apple wzrósł już o 49%.

Co ciekawe, mimo iż ostatni raport kwartalny firmy wykazał, że spadły przychody i zyski, to i tak są one powyżej poziomu oczekiwanego przez analityków. W efekcie koncern dorobił się reputacji bezpiecznej inwestycji w czasach globalnej niepewności gospodarczej.

Ostatnie wzrosty akcji Apple przewyższyły szacunki analityków dotyczące przyszłych zysków i notowań firmy. Według danych Refinitiv spółka jest obecnie notowana z ponad 29-krotnością oczekiwanych zysków, co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2022 r.

Cztery inne amerykańskie firmy mają wycenę przekraczającą 1 bln dolarów – Alphabet, Amazon.com, Nvidia i Microsoft. Ten ostatni koncern jest już wyceniany na 2,5 bln dolarów. Akcje Tesli i Meta Platforms wzrosły w tym roku ponad dwukrotnie, a 190% wzrost akcji Nvidii wyniósł producenta chipów do „klubu bilionerów”.