Guardia di Finanza, włoska policja finansowa stwierdziła, że od początku 2022 roku do końca maja br. wytropiła 8924 oszustów podatkowych, którzy nie zapłacili od swoich dochodów ani euro. Jest to 54,8% wzrost w stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego kończącego się na początku 2022 roku.
Guardia di Finanza podała, że w poprzednim okresie zarejestrowano 5762 takich oszustw. Policja finansowa poinformowała ponadto, że w okresie od stycznia 2022 do maja 2023 przejęła aktywa pochodzące z oszustw podatkowych o wartości 4,8 mld euro w porównaniu z 2,2 mld w okresie od stycznia 2021 do maja 2022. Raport ten ukazał się w 249. rocznicę powstania policji finansowej.
Według nieoficjalnych informacji zdobytych przez włoskie media „przygniatająca liczba” podatkowych oszustów to ludzie bogaci lub bardzo bogaci. Większość to obywatele Włoch, choć „pewna liczba” to osoby z podwójnym obywatelstwem, np. rosyjsko-włoskim (powtarza się w tych przypadkach najczęściej). Rezydenturę podatkową lub rzeczywistą w Republice ma tylko kilkudziesięciu. Kary za tego typu proceder są bardzo wysokie – mogą wynieść 75% zakwestionowanej przez urząd podatkowy sumy.