Umowa o limicie zadłużenia zakłada cięcia w budżecie Pentagonu. O 16 mld dolarów zmniejszy się finansowanie przyszłościowych programów obronnych, jak następca M1, ostatnie wersje F-16 oraz AH-64 i następcy okrętów desantowych Marines.
Jest to efekt ustawy podnoszącej limit zadłużenia USA, ale i zarazem ograniczającej wydatki federalne. Miała ona nie zmniejszać budżetu Pentagonu. Doszło jednak do tego, choć jedynie w obszarach programów obronnych dotyczących modernizacji uzbrojenia bądź programów uzbrojenia we wczesnej fazie rozwoju. Jak twierdzą informatorzy agencji AP, programy te i tak miały problem z finansowaniem i zwykle znajdowano dla nich środki w ostatniej chwili. Były one dodatkami do programów priorytetowych, które finansowanie musiały otrzymać.
Na liście „niesfinansowanych projektów” znajdują się m.in. najnowsze wersje czołgu M1, opracowywane przez General Dynamics, ostatnie wersje F-16 Lockheed Martin oraz okręt desantowy Marines, nad którym pracuje Huntington Ingalls Industries. W zamian za to uwzględniono rozbudowę infrastruktury dla US Army, programy nowego uzbrojenia dla US Navy, rozwój produkcji amunicji oraz program radarów dalekiego zasięgu do obrony terytorium USA. Umowa dłużna ograniczyła wydatki na bezpieczeństwo narodowe w roku fiskalnym 2024 do 886 mld dolarów.
Niektóre z niesfinansowanych programów o wartości 16 mld dolarów były jednak realizowane, bowiem w ostatnich latach Kongres zwiększył wydatki na obronę o więcej niż żądał jakikolwiek prezydent. Generalnie chodzi o dziesiątki miliardów dolarów. W latach 2022 i 2023 zwiększył on wydatki o ponad 20 mld dolarów rocznie. Wcześniej Pentagon przez dekadę wykorzystywał fundusze „Overseas Contingency Operations” (OCO), do zwiększania ilości dostępnych funduszy, aby uniknąć ograniczeń budżetowych uchwalonych przez Kongres. W obecnym roku porozumienie w sprawie pułapu zadłużenia może to utrudnić.
Kongres oczekuje, że prezydent Biden zwróci się o dodatkowe fundusze w sierpniu lub wrześniu, aby wesprzeć Ukrainę w walce z rosyjską inwazją, po wydaniu 48 mld dolarów zatwierdzonych w grudniu 2022. Prawdopodobnie wiosek ten obejmie szerszy zakres wydatków wojskowych niż do tej pory. Zostaną do niego wprowadzone także nowe projekty. Co ciekawe, 1 czerwca demokratyczni i republikańscy przywódcy Senatu podjęli formalne zobowiązanie, że ograniczenia wydatków w ramach ustawy o zwiększeniu limitu zadłużenia nie przeszkodzą Senatowi w uchwaleniu dodatkowej ustawy o wydatkach, aby zapewnić więcej pieniędzy Departamentowi Obrony. Stało się to jeszcze nim w ogóle zaczęto rozpatrywać ustawę o zwiększeniu limitu zadłużenia. Według Mackenzie Eaglena, analityka American Enterprise Institute, prawdopodobnie „dla Ukrainy zostanie wprowadzony nadzwyczajny dodatkowy rachunek wydatków, który uwzględni potrzeby i priorytety obronne poza Ukrainą”. „Ma to być zawór bezpieczeństwa dla wybranych programów” – powiedział Eaglen, cytowany przez agencję Reuters.