Konferencja pokojowa i dodatkowe pożyczki dla Ukrainy

Grupa G7 omówi pomysł międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy, zaś Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczy dla tego kraju dodatkowe wsparcie, które będzie kontynuowane poza 2023 rok.

Grupa G7 omówi w trakcie spotkania w Hiroshimie inicjatywę międzynarodowego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy. Miałby on się odbyć „najszybciej jak jest to możliwe”, zaś według nieoficjalnych informacji Japonia oferowała się jako gospodarz takiego spotkania.

Inicjatywa ta była prawdopodobnie wcześniej dyskutowana bowiem nawiązał do niej na spotkaniu w Samarkandzie prezes zarządu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Odile Renaud-Basso. Stwierdziła ona, że bank powiększy kapitał własny, by móc wspomagać nadal Ukrainę i zwiększy tę pomoc kontynuując ją poza rok 2023. Wsparcie dla Ukrainy ma sięgnąć dodatkowych 3-5 mld euro – EBOiR do tej pory przeznaczył dla tego kraju 3 mld euro.

„Zwiększenie kapitału da nam środki na utrzymanie obecnego poziomu inwestycji i zwiększenie naszych inwestycji (na Ukrainie). Jak powiedziałam dziś rano dyrektorom banku, Ukraina jest najwyższym priorytetem banku” – powiedziała na briefingu w Samarkandzie. Jak dodała, wsparcie banku rozwoju koncentrowało się dotychczas na utrzymaniu i naprawie niezbędnej infrastruktury, finansowaniu spółek energetycznych i wspieraniu handlu zagranicznego Ukrainy.

„(Wspieramy) również sektor prywatny, przemysł spożywczy, MŚP (…), które są absolutnie niezbędne do utrzymania gospodarki i utrzymania miejsc pracy oraz zapewnienia tych zasobów” – zauważyła Renaud-Basso.

W oficjalnym komunikacie banku podano, że szczegółowa propozycja podwyższenia kapitału zostanie przygotowana do końca tego roku. Za każdy miliard euro dodatkowego kapitału bank może udzielić kilku miliardów nowych pożyczek. Renaud-Basso powiedział, że akcjonariusze EBOiR zatwierdzili również plany rozszerzenia działalności na Afrykę Subsaharyjską i Irak, gdzie bank planuje rozpocząć udzielanie pożyczek w 2025 roku.