Światełko w tunelu dla EBC

Kwiecień ostatecznie zakończył długą serię zaskoczeń w górę w danych o inflacji ze strefy euro (w tym również w inflacji bazowej).

Po pierwsze, za wyjątkiem Francji, ostatnie dane zaskoczyły na minus, potwierdzając starą prawdę, że inflacja lubi zaskakiwać na plus w trendach wzrostowych i na minus w trendach spadkowych. W Niemczech zatem HICP spadł z 7,8 do 7,6% r/r, w Hiszpanii wzrósł z 3,1 do 3,8% r/r, a we Francji z 6,7 do 6,9% r/r. Oczekiwano, odpowiednio, odczytów na poziomie 7,8, 4,1 i 6,6% r/r.

Po drugie, struktura inflacji wreszcie jest korzystna z punktu widzenia banku centralnego. W kwietniu bowiem w sposób zdecydowany spadła inflacja bazowa w Hiszpanii, a w Niemczech obniżyła się po raz pierwszy od roku (ponownie – Francja była tu niechlubnym wyjątkiem).

Po trzecie, dane z trzech dużych krajów wskazują na to, że konsensus prognoz dla dzisiejszego odczytu HICP dla całego Eurolandu może być zbyt wysoki.

Po czwarte, publikacje wstępnych danych o PKB w I kwartale były raczej rozczarowujące – w odniesieniu do wzrostu ogółem z uwagi na stagnację w Niemczech, w Hiszpanii i Francji ze względu na niezbyt optymistyczne szczegóły (kontrakcja popytu konsumpcyjnego, niezbyt imponujący wynik inwestycji, wątpliwy w świetle hamowania światowej gospodarki wynik eksportu). Strefa euro uniknęła póki co recesji, ale wzrost gospodarczy jest na granicy stagnacji.

Konsekwencją piątkowej serii danych był znaczący spadek rentowności europejskich obligacji – w zależności od kraju rentowność 10-latek spadła o 9-12 pb. W tle znajduje się oczywiście przeszacowanie oczekiwań dotyczących dalszych ruchów EBC. Po piątkowych danych prawdopodobieństwo dalszych ruchów o 50 pb spada do zera. EBC jak zasugerował, tak zrobi i będzie teraz podwyższał stopy w krokach po 25 pb (w maju i w czerwcu a być może również w lipcu).

Inflacja HICP w wybranych krajach strefy euro (% r/r)

Źródło: Macrobond, Pekao Analizy

Inflacja bazowa w wybranych krajach strefy euro (% r/r)

Źródło: Macrobond, Pekao Analizy

Rentowność niemieckich obligacji skarbowych (%)

Źródło: Refinitiv

Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao