Pierwsza fabryka chipów z European Chips Act

Amerykańska firma GlobalFoundries i włosko-francusko-holenderska STMicroelectronics otrzymają  dotację ze środków Unii Europejskiej na uruchomienie fabryki chipów w Crolles we Francji. Jest to pierwszy skutek działania europejskiej ustawy o preferencjach dla producentów półprzewodników – European Chips Act.

Komisja Europejska ogłosiła, że projekt fabryki półprzewodników w Crolles otrzymał zielone światło. Finansowanie przybierze formę bezpośrednich dotacji wypłaconych obu stronom na łączną kwotę około 7,4 mld euro, aby pomóc w sfinansowaniu systemu zasilania zakładu w energię.

„Sfinansowanie (inwestycji – red.) będzie miało duże pozytywne skutki dla europejskiego ekosystemu półprzewodników i przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw w Europie” – stwierdzono w oświadczeniu KE.

W ramach projektu ogłoszonego w lipcu ubiegłego roku, obie firmy zbudują fabrykę obok już istniejących obiektów ST w Crolles. Oczekuje się, że po osiągnięciu pełnej wydajności w 2027 r. – rok później niż pierwotnie planowano — zakład będzie zatrudniał 1000 pracowników i produkował około 620 000 wafli 300 mm rocznie. Przy czym GlobalFoundries przejmie 58% tej produkcji, a STM pozostałą część.

W zakładzie nie będą jednak produkowane chipy najnowszej generacji lecz tzw. przemysłowe. Wytwarzanych będzie 620 tys. 300 mm wafli krzemowych rocznie w kilku technologiach, ale najwięcej w FD-SOI 18 nm – Fully Depleted Silicon On Insulator. W procesie FD-SOI cienka warstwa tlenku krzemu umieszczonego pod powierzchnią układu zapewnia niskie prądy upływu, obniżenie szumów i reaktancji pasożytniczych dzięki zmniejszeniu rozmiaru bramki tranzystora. Większa jest też odporność takich elementów. FD-SOI zapewnia też bardzo niskie zużycie energii. W ten sposób wytwarzanych jest wiele chipów do zastosowań motoryzacyjnych, przemysłowych i IoT, w których najnowocześniejsza technologia procesowa nie jest ani wymagana, ani opłacalna, ale konieczna jest niezawodność.

STMicroelectronics chce zdobyć większe udziały w rynku pojazdów elektrycznych i prócz chipów FD-SOI inwestuje też w tranzystory MOSFET. MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) to wariant tranzystora unipolarnego o dużej popularności i niezawodności oraz niskiej cenie. Komponenty te znajdują się m.in. w układzie sterowania mocą i oszczędzaniem energii samochodów elektrycznych umożliwiając zwiększenie zasięgu.

W oświadczeniu Komisji Europejskiej podkreśla się również wykorzystanie półprzewodników FD-SOI w zastosowaniach telekomunikacyjnych, bezpieczeństwa, obronnych i lotniczych – z wieloma z tych firm z kolei współpracuje GlobalFoundries jako dostawca.  

W zamian na dofinansowanie GlobalFoundries i STMicroelectronics przyjęły program zakładający nadanie priorytetu zamówieniom państw Unii w przypadku niedoborów w przyszłości, dalsze inwestycje w technologię FD-SOI i rozwijanie jej oraz udostępnianie zdolności małym i średnim przedsiębiorstwom oraz stronom trzecim w celu testowania i opracowywania nowych produktów. Rząd francuski otrzyma też swoją część z zysków, jeśli będą one „ponadplanowe”.

Zatwierdzenie finansowania następuje nieco ponad tydzień po sfinalizowaniu europejskiej ustawy European Chips Acts o wartości 43 mld euro. Ustawa ta ma na celu jednoczesne zmniejszenie zależności regionu od zagranicznych producentów chipów przy jednoczesnym podwojeniu udziału Unii Europejskiej w rozwoju półprzewodników, produkcji i łańcuchach dostaw materiałów z około 10% obecnie do 20% do końca dekady.