NATO i europejski przemysł zbrojeniowy z pomocą Ukrainie

Sojusznicy i partnerzy NATO dostarczyli Ukrainie prawie wszystkie obiecane pojazdy bojowe – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jednocześnie Niemcy i Brytyjczycy chcą wdrażać wspólnie zaawansowaną amunicję przeciwpancerną, by dostarczyć ją Kijowowi.

„Ponad 98% pojazdów bojowych obiecanych Ukrainie zostało już dostarczonych. Oznacza to ponad 1550 pojazdów opancerzonych, 230 czołgów i inny sprzęt, w tym ogromne ilości amunicji. W sumie wyszkoliliśmy i wyposażyliśmy ponad dziewięć nowych ukraińskich brygad pancernych. To da Ukrainie mocną pozycję do dalszego odbijania okupowanych terytoriów” – powiedział Jens Stoltenberg na konferencji prasowej z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Tymczasem tworzone jest już drugie konsorcjum amunicyjne z udziałem firm europejskich. Pierwsze, francusko-australijskie do końca roku ma zacząć dostawy zaawansowanej amunicji artyleryjskiej na Ukrainę. Drugie, o którego powstaniu poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii obejmuje firmy brytyjskie i niemieckie i ma wdrożyć zaawansowaną amunicję przeciwpancerną do czołgów, która też trafi do wojsk ukraińskich. Oba konsorcja są otwarte na przyłączenie się innych krajów do współpracy.

Jak powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, nowa amunicja „nie tylko przyniesie korzyści na polu bitwy czy we współpracy z wieloma naszymi sojusznikami z NATO, ale ma ważny potencjał eksportowy dla brytyjskich i niemieckich partnerów z przemysłu obronnego”. Prawdopodobne dostawy na Ukrainę też mają się zacząć przed końcem obecnego roku.