BAT zapłaci 635 mln dolarów za sprzedaż papierosów do Korei Północnej

British American Tobacco musi zapłacić władzom USA 635 mln dolarów plus odsetki w ramach ugody z Departamentami Skarbu i Sprawiedliwości. Spółka zależna koncernu sprzedawała bowiem papierosy do Korei Północnej omijając sankcje.

Administracja USA poinformowała, że ugoda dotyczyła działalności British American Tobacco w Korei Północnej w latach 2007-2017. Było to omijanie sankcji nałożonych nie tylko przez USA, ale i przez ONZ na Koreę Północną w związku z jej programem pozyskania broni atomowej oraz testowaniem pocisków balistycznych.

Ugoda została ostatecznie podpisana 25 kwietnia pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości (DOJ) oraz Biurem Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC).

Jak stwierdził szef BAT, Jack Bowles, komentując ugodę: „głęboko żałujemy tego niewłaściwego postępowania”. Koncern zawarł ugodę na warunkach „umowy o odroczeniu ścigania z DOJ i ugody cywilną z OFAC, a pośrednio zależna BAT w Singapurze zawarła ugodę z DOJ”. BAT jest obecnie jedną z największych korporacji tytoniowych na świecie i znajduje się w dziesiątce największych firm brytyjskich. To właściciel takich marek jak Lucky Strike, Dunhill i Pall Mall.

Departament Sprawiedliwości stwierdził, że BAT prowadził również działania w celu oszukania instytucji finansowych, aby skłonić je do przetwarzania transakcji w imieniu podmiotów z Korei Północnej.

Zastępca prokuratora generalnego Departamentu Sprawiedliwości Matthew Olsen komentując porozumienie stwierdził, że „ugoda była kulminacją długotrwałego śledztwa” opisując ją jako „największą pojedynczą karą za omijanie sankcji nałożonych na Koreę Północną w historii Departamentu Sprawiedliwości”. Jak dodał, BAT był zaangażowany w „skomplikowany plan obejścia amerykańskich sankcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych do Korei Północnej” za pośrednictwem spółek zależnych.

„W latach 2007-2017 te firmy zewnętrzne sprzedawały wyroby tytoniowe do Korei Północnej i otrzymały około 428 milionów dolarów” – stwierdził Olsen.

Departament Sprawiedliwości doprowadził także do postawienia federalnych zarzutów karnych przeciwko północnokoreańskiemu bankierowi Simowi Hyon-Sopowi oraz chińskim pośrednikom Qin Guomingowi i Hanowi Linlinowi za ułatwianie sprzedaży tytoniu do Korei Północnej.

Wyznaczono nagrodę w wysokości 5 mln dolarów za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania lub skazania pana Sima oraz nagrody w wysokości 500 tys. dolarów (402 905 funtów) za każdego z pozostałych dwóch podejrzanych.

Podejrzani oskarżeni o kupowanie tytoniu w liściach dla północnokoreańskich państwowych producentów papierosów i fałszowanie dokumentów w celu nakłonienia amerykańskich banków do przetworzenia transakcji o wartości 74 mln dolarów. Północnokoreańscy producenci, w tym jeden należący do wojska, zarobili na tych umowach około 700 mln dolarów.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un znany jest z tego, że jest nałogowym palaczem. W zeszłym roku Stany Zjednoczone próbowały skłonić Radę Bezpieczeństwa ONZ do zakazania eksportu tytoniu do Korei Północnej, ale projekt ten został zawetowany przez Rosję i Chiny. Według zgodnych opinii specjalistów przemysłu tytoniowego, papierosy produkowane w Korei Północnej należą  do „najgorszych i najmocniejszych zarazem na świecie”.