Przejęcie SVB na razie zawieszone

Organy regulacyjne w USA wstrzymały na razie transakcję przejęcia upadłego Silicon Valley Bank przez jeden z największych banków regionalnych First Citizens Banc Shares. Przyczyną są kwestie finansowe, ale według analityków transakcja zostanie domknięta.

10 marca br. The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) przejęła Silicon Valley Bank (SVB) po tym jak deponenci w wyniku paniki bankowej spowodowali jego upadek. Silicon Valley Bank z siedzibą w Santa Clara był szesnastym największym pożyczkodawcą w USA pod koniec ubiegłego roku z aktywami o wartości około 209  mld dolarów.

Bank ten pociągnął za sobą inną instytucję bankową znajdującą się w podobnej kondycji finansowej – Signature Bank, co wzmocniło tylko paniczne nastroje na rynku. W efekcie ponad połowa wartości rynkowej co najmniej kilku regionalnych banków w ciągu następnego tygodnia po prostu wyparowała.

First Citizens miał ratować nie tylko SVB ale też i wiarygodność amerykańskich banków regionalnych, a jak powiedział inwestorom dyrektor generalny Frank Holding, transakcja ta była ważna dla First Citizens. „Uważamy, że ta transakcja jest świetnym rozwiązaniem dla deponentów” – dodał.

„Jesteśmy zaangażowani w budowanie i utrzymywanie silnych relacji, które podtrzymają globalną działalność SVB w zakresie bankowości funduszy z firmami private equity i venture capital” – stwierdził Holding w oświadczeniu.

Bank z Raleigh w Północnej Karolinie już dokonał 21 podobnych transakcji przejęcia osłabionych lub upadających instytucji finansowych i był tym wspierany przez instytucje federalne. Aż 14 z nich miało miejsce od 2009 roku, od czasu sprawy Frank Holding.

„Frank doskonale potrafił się dogadać w Waszyngtonie” – stwierdził jeden z nich. Według agencji Reuters, notatka firmy inwestycyjnej Piper Sandler stwierdzała, że ta transakcja z SVB „jest bardzo możliwa”.

„Sprzedaż SVB przez FDIC pomaga show-biznesowi w branży bankowej toczyć się jak zwykle” – złośliwie skomentował to zespół analityków Wells Fargo kierowany przez Mike’a Mayo.

Ponieważ FDIC nie pobiera pieniędzy amerykańskich podatników, a zamiast tego jest uzupełniany opłatami nakładanymi na banki członkowskie, First Citizens miał nie płacić za transakcję. Wymyślono mechanizm według którego bank przyznał FDIC prawa do wzrostu wartości swoich akcji. Oceniono ten mechanizm na 500 mln dolarów, co stanowiło jednak ułamek wartości Silicon Valley Bank przed upadkiem. FDIC ma skorzystać z tych praw między 27 marca a 14 kwietnia br., ale ile otrzyma gotówki, będzie zależało od wartości akcji First Citizens. Obecnie akcje First Citizens wzrosły o 50%.

First Citizens w ramach transakcji przejmie aktywa Silicon Valley Bank o wartości 110 mld dolarów, depozyty o wartości 56 mld dolarów i pożyczki o wartości 72 mld dolarów. Zakup aktywów SVB za 72 mld dolarów od FDIC nastąpił przy tym z dyskontem wynoszącym 16,5 mld dolarów. Około 90 mld dolarów w papierach wartościowych i innych aktywach SVB pozostanie w zarządzie komisarycznym do zbycia.

Firma inwestycyjna SVB Private, którą The Federal Deposit Insurance Corporation próbowała sprzedać w zeszłym tygodniu oddzielnie i którą interesował się Citizens Financial, również została przejęta przez First Citizens. Bank stwierdził przy tym, że tego typu „działalność majątkowa naturalnie pasuje do naszego wysokiego poziomu obsługi klienta i podejścia do klienta o dużej wartości netto”.

Bank miał ponadto otrzymać linię kredytową od FDIC na potrzeby płynności warunkowej i może liczyć na umowę z organem regulacyjnym na podział niektórych strat z tytułu kredytów komercyjnych w celu ochrony przed potencjalnymi stratami kredytowymi. Jak stwierdził zarząd First Citizens, klienci SVB nadal będą mogli uzyskać dostęp do swoich kont za pośrednictwem stron internetowych, aplikacji mobilnych i oddziałów, zaś pracownicy przejętych firm „nie muszą obawiać się zwolnień”.

Bank liczy na to, że operacja z przejęciem SVB ułatwi mu ekspansję w Kalifornii, zapewni możliwość zarządzania majątkiem w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych i ułatwi „stanie się bankiem ogólnoamerykańskim”.

First Citizens ma aktywa o wartości około 109 mld dolarów i łączne depozyty o wartości 89,4 mld dolarów. Połączona firma będzie miała łączne aktywa w wysokości 219 mld dolarów i 145 mld dolarów depozytów, zgodnie z prezentacją First Citizens.

„Przejęcie portfela pożyczek i depozytów SVB przez First Citizens Bank nie wnosi wiele do rozwiązania problemu numer jeden, przed którym stoi obecnie amerykański system bankowy: depozyty opuszczają mniejsze banki i przenoszą się do większych banków lub funduszy rynku pieniężnego” – powiedział agencji Reuters Redmond Wong, dyrektor ds. strateg rynkowy w Saxo Markets.

„FDIC szacuje, że koszt upadłości Silicon Valley Bank w jego Funduszu Ubezpieczeń Depozytów (DIF) wyniesie około 20 mld dolarów. Dokładny koszt zostanie ustalony, gdy FDIC zakończy postępowanie upadłościowe” – napisano w omówieniu przygotowanej transakcji przez FDIC.

Upadek SVB wywołał najgorszy kryzys bankowy od 2008 roku, który spowodował spadek akcji banków na całym świecie. Akcje europejskich banków m.in. Deutsche Bank gwałtownie spadły w piątek, 25 marca, budząc obawy wielu rządów o potencjalny kryzys kredytowy w Europie, co jednak wywołane jest skandalem w szwajcarskiej bankowości, spowodowanym upadkiem drugiego co do wielkości banku tego kraju – Credit Suisse i ratunkowym przejęciem go przez bank UBS

The Federal Deposit Insurance Corporation sprzedała tydzień temu inny zbankrutowany bank – Signature Bank instytucji finansowej New York Community Bancorp, ponosząc z tego tytułu straty rzędu 2,5 mld dolarów. Jednak strata zostanie „obsłużona wyłącznie przez sektor bankowy”, co spowoduje zmniejszenie funduszu o około jedną trzecią poniżej ustawowego minimum – jak stwierdzili analitycy Wells Fargo.