Ikea wychodzi z Rosji

Ikea sprzedała swoją fabrykę w rosyjskim Nowogrodzie lokalnej firmie Invest Plus. Jest to koniec obecności szwedzkiego koncernu meblarskiego w Rosji. Stało się to rok po zawieszeniu działalności spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę.

Ikea wstrzymała wszystkie operacje sprzedaży i produkcji w Rosji wkrótce po tym jak Moskwa wysłała 24 lutego 2022 wojska na Ukrainę. Wznowiła potem na krótko sprzedaż internetową zeszłego lata, a część firmy nadal obsługuje 14 centrów handlowych MEGA w Rosji. Lokalne media w lutym informowały, że Ingka Group, właściciel większości sklepów IKEA, zaczął szukać nabywców centrów handlowych.

„Proces sprzedaży (fabryki w Nowogrodzie) został ustrukturyzowany i podzielony na etapy, aby znaleźć nowego właściciela z biznesplanem i zdolnością do rozwoju biznesu” – powiedział agencji Reuterowi właściciel marki Inter IKEA Group.

Nabywcą jest Invest Plus spółka celowa (SPV), należąca do firmy Slotex, wiodącego krajowego producenta laminatów i blatów kuchennych. Prezesem i współwłaścicielem Slotex jest Wadim Osipow, który jest jedynym właścicielem Invest Plus.

Według nabywcy, fabryka w Nowogrodzie była największą z byłych jednostek produkcyjnych IKEA w Rosji i była w stanie wyprodukować ponad 7 mln szafek i mebli kuchennych rocznie.

Według Kommiersant nowy właściciel zachowa profil produkcyjny zakładów, ale już bez objętych patentami metod produkcyjnych oraz składania mebli opatentowanych przez Ikeę. Firma zachowała bowiem  większość pracowników fabryki i zapowiedziała, że zagwarantuje miejsca pracy przez co najmniej rok. Oczekuje wznowienia pełnej produkcji w ciągu najbliższych dwóch do trzech miesięcy.

„Proces zawarcia umowy nie był łatwy i dość długi. Naszym celem jest jak najszybszy powrót bardzo popularnej i wysokiej jakości produkcji nowogrodzkiej fabryki na rosyjski rynek meblarski” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Invest Plus Wadim Osipow, dziękując wszystkim zaangażowanym stronom – IKEA, rosyjskim i szwedzkim organom regulacyjnym oraz rosyjskiemu Ministerstwu Przemysłu i Handlu. Co ciekawe, strony nie ujawniły kwoty transakcji ani szczegółów dotyczących jej warunków. Wzmogło to spekulacje po stronie rosyjskiej, że Invest Plus przepłacił za nowogrodzką fabrykę, zaś po stronie szwedzkiej, ze transakcja nie dość że została przeprowadzona tanio to jeszcze Ikea musiał przekazać część swoich technologii i sposobów organizacji Rosjanom i wkrótce będzie miała wielkiego rywala na rynkach azjatyckich.

Pokazuje to jak trudne i skomplikowane są obecnie wyjścia zachodnich firm z Rosji. Traktowane jako „firmy z nieprzyjaznych krajów”, czyli tych które nałożyły sankcje, wymagają zatwierdzenia przez komisję rządową. Rosyjski rząd zatwierdził sprzedaż firmie Slotex w lutym dając również producentowi drewna Luzalesowi prawo do zakupu dwóch innych zakładów Ikei. Są to jednak zakłady stosunkowo niewielkie.