Dlaczego spodziewamy się podwyżki stóp przez Fed o 25 pb?

Jeszcze nie tak dawno – 7 marca 2023 prezes Fed Jerome Powell sugerował przyspieszenie tempa podwyżek do 50 pb. powołując się na zbyt wolne jego zdaniem spadanie presji inflacyjnej. Trzy dni później upadł bank SVB i Fed został zmuszony do ratowania systemu finansowego USA przed efektem domina. Rynki zaś zaczęły spekulować, czy zamiast podwyżek Rezerwa Federalna nie zdecyduje się na awaryjne cięcia stóp. W pewnym momencie  wyceniały obniżki nawet o 75 pb. w ciągu 6 miesięcy.

Mała stabilizacja

Od tamtego czasu nastroje na rynkach się trochę uspokoiły, choć wymagało to sporych zastrzyków płynności od Fed i SNB (dla ratowania Credit Suisse) oraz rozszerzenia gwarancji depozytów. Ryzyko efektu domina w oczach rynku zostało zażegnane – prawdopodobnie za cenę większej pokusy nadużycia w sektorze bankowym w przyszłości. Nie oznacza to, że Fed może zapomnieć o całej sprawie i skupić się znowu na inflacji. Bank SVB wywrócił się na skutek przeceny obligacji skarbowych. Podwyżka o kolejne 50pb mogłaby tę przecenę jeszcze bardziej pogłębić i sprowokować kłopoty kolejnych banków. Fed raczej nie czuje potrzeby sprawdzać których. Wykluczona jest też raczej obniżka stóp, gdyż taki ruch sugerowałby, że problemy sektora bankowego są głębsze niż się rynkom teraz wydaje. 

Inflacja znowu w centrum uwagi

W grze jest więc albo standardowa podwyżka o 25pb, albo pauza w zacieśnianiu, by dać sobie czas na ocenę kondycji sektora bankowego. Sądzimy, że FOMC zdecyduje się na to pierwsze. Walka z inflacją wciąż znajduje się na czele priorytetów Fed. I bank ma ku temu dobre powody. Inflacja CPI owszem w USA spada, ale prawie wyłącznie z powodu tańszych surowców i energii – inflacja bazowa od miesięcy prawie nie spada. Natomiast popyt konsumpcyjny wciąż wydaje się zbyt duży by inflację sprowadzić do celu. „Winę” za to ponosi zbyt mocny rynek pracy: zatrudnienie jest zbyt wysokie, a podwyżki płac zbyt duże, żeby konsumenci zaczęli się ograniczać. Więc Fed nie ma innego wyboru niż dalej podnosić stopy. A o stabilność sektora bankowego może dbać innymi narzędziami – np. dostarczaniem płynności.

Trajektorie stóp procentowych głównych banków centralnych

Źródło: Fed, ECB, BoE via Macrobond

Oczekiwania rynków względem stopy proc. głównych banków centralnych za 30 dni

Źródło: Notowania Futures na ICE i CBOT via Macrobond

Realny wzrost wynagrodzeń, % r/r

Źródło: Eurostat, US BLS via Macrobond

Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao