Mennica: Sprzedaż złota to rekordowe 19 ton w 2022, co daje Polsce 5. miejsce w Europie

Warszawa, 21.03.2023 (ISBnews) – Polska pobiła kolejny rekord sprzedaży złota w 2022 r., a klienci kupili w sumie ok. 19 ton produktów z tego kruszcu, co lokuje nasz kraj w Top 5 w Europie, jeśli chodzi o wolumen sprzedaży, podała Mennica Skarbowa. Według spółki, popyt na złoto w Polsce nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, a cena surowca w efekcie niepewności politycznej w Europie, zawirowań na światowym rynku bankowym a także nadal wysokiej inflacji będzie rosnąć. Mennica Skarbowa w 2022 r. sprzedała prawie 5 ton złota w porównaniu do 4,53 tony z 2021 r.

“Polacy coraz chętniej kupują produkty ze złota inwestycyjnego traktując to jako bezpieczną formę oszczędzania na długie lata. W ubiegłym roku Polska pobiła kolejny rekord sprzedaży złota. Szacujemy, że klienci kupili w sumie około 19 ton produktów z tego kruszcu, co lokuje nasz kraj w Top 5 w Europie, jeśli chodzi o wolumen sprzedaży. Popyt na złoto w perspektywie średnioterminowej na pewno będzie rósł. Wojna na Ukrainie, wszechobecna inflacja na całym świecie oraz ostatnie zawirowania na światowym rynku bankowym będą ten trend wzmacniać. Z tego też powodu ta branża staje się coraz bardziej konkurencyjna i coraz więcej firm stara się znaleźć miejsce w tym segmencie gospodarki, m.in. znane firmy jubilerskie a także wydobywcze” – powiedział prezes Mennicy Skarbowej Jarosław Żołędowski, cytowany w komunikacie.

“Dlatego Mennica Skarbowa będzie się intensywnie rozwijać w tym roku. Przed nami poszerzenie stacjonarnej sieci sprzedaży, a także inwestycje w e-commerce oraz promocję własnej marki. To pozwoli firmie odpowiedzieć na coraz wyższy popyt na złoto wśród Polaków. Jestem bowiem przekonany, że także w tym roku Polska pobije rekord sprzedaży produktów z tego kruszcu i pierwszy raz w historii pokonamy barierę 20 ton” – dodał.

Spółka planuje zatem dynamiczny rozwój m.in. w wyniku poszerzenia stacjonarnej sieci sprzedaży, a także nowych inwestycji związanych z e-commerce oraz promocją własnej marki.

Mennica Skarbowa podała też, że zamknęła 2022 r. z największym w historii poziomem sprzedaży – przychody wzrosły o ponad 10% do 1,22 mld zł wobec do 1,07 mld zł w 2021 r., zysk operacyjny wzrósł do 32,85 mln zł z 29,78,7 mln zł, a zysk netto spadł do 21, 5 mln zł z 21,7 mln zł.

Wzrost przychodów w skali rocznej zanotowany przez Mennicę Skarbową był efektem kilku czynników. Pierwszym z nich była sytuacja na świecie. Wybuch wojny na Ukrainie na początku 2022 r. przyniósł kolejną, po pandemii COVID 19, falę wzrostu zainteresowania złotem, historycznie uważanym za najskuteczniejsze zabezpieczenie wartości majątku w czasach wojny. Nie bez znaczenia były też obawy związane z recesją oraz rosnąca inflacja, co zawsze zwiększa zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w stabilną i bardzo mobilną inwestycję, jaką są metale szlachetne.

Z drugiej strony zaostrzenie polityki pieniężnej, radykalne podwyżki stóp procentowych przez banki centralne, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej lokat bankowych i obligacji skarbowych oraz gwałtownie umacniający się dolar powodowały odpływ części inwestorów, co spowalniało wzrost popytu.

Spółka wskazała, że istotnym czynnikiem pozwalającym na wykorzystanie relatywnie korzystnej sytuacji na rynku była rozrastająca się sieć sprzedaży spółki. W marcu 2022 r. w Bydgoszczy otwarto kolejny stacjonarny punkt sprzedaży, 16 w Polsce i jednocześnie pierwszy w woj. kujawsko-pomorskim . Drugim, powiązanym z powyższym i istotnym czynnikiem, który wpłynął na wysokie wyniki sprzedaży, była szeroka oferta produktów dostępnych “od ręki” bezpośrednio w 16 oddziałach, co stanowiło istotną przewagę konkurencyjną.

Mennica Skarbowa to wiodący dealer złota inwestycyjnego, a także innych metali i kamieni szlachetnych na polskim rynku. Zajmuje się sprzedażą, skupem i przechowaniem produktów inwestycyjnych oraz doradztwem w zakresie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.

(ISBnews)