We Włoszech może powstać elektrownia jądrowa

SEG 2025

Ansaldo Energia, Ansaldo Nucleare i Edison podpisały wraz z francuskim EDF list intencyjny (LOI) w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Europie, promowania jej i wdrażania – poinformowały firmy w komunikacie. List ten otwiera drogę do powstania we Włoszech elektrowni jądrowej nowej generacji.

Według nieoficjalnych informacji sprawa jest znana włoskim kręgom rządowym po cichu patronującym całemu porozumieniu. Jest bowiem „jasne, że bez energetyki jądrowej nie domknie się włoskiego bilansu energetycznego”, zaś jak przewidują estymacje resortu gospodarki, zapotrzebowanie na energię elektryczną po 2025 r. szybko wzrośnie. Konieczne będzie także zastąpienie innym surowcem energetycznym rosyjskiego gazu od którego Włochy zaczęły być coraz bardziej zależne, zaś gazociąg podmorski z Hiszpanii o docelowej przepustowości 10 mld m sześć. zaspokoi tylko część zapotrzebowania. Gaz konieczny jest przy tym dla włoskiego przemysłu chemicznego oraz szkła i ceramiki.

Problemem jest jednak efekt referendum z 1987 r., kiedy to Włosi odrzucili możliwość rozwoju energetyki jądrowej, co doprowadziło do zamknięcia ostatniej elektrowni jądrowej trzy lata później. Jednak już dwa lata temu pojawiły się zarówno wśród analityków sektora energetycznego, jak polityków, czy mediów wezwania do „ponownego przemyślenia zakazu wydanego w zupełnie innych warunkach środowiskowych i klimatycznych” i stwierdzenia, że energia jądrowa ma niski ślad węglowy i istnieje potrzeba zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w celu zwalczania kryzysu klimatycznego. Ponadto, o czym mówiła premier Giorgia Meloni, Włochy chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne po wojnie w Ukrainie.

Tymczasem EDF, jeden z głównych projektantów i wykonawców elektrowni jądrowych we Francji oficjalnie poinformował, że jest zainteresowany „kooperacją z firmami włoskimi, jeśli chodzi o nowe rozwiązania energetyki jądrowej”, czego wyrazem ma być umowa z trzema włoskimi firmami energetycznymi, największymi dostawcami energii w tym kraju. Jak stwierdził w trakcie jej oficjalnego podpisania dyrektor generalny Edison, Nicola Monti „nowa energia jądrowa uzupełnia rozwój odnawialnych źródeł energii”.

Może być odpowiednim rozwiązaniem do wspierania celów neutralności węglowej do 2050 r., przyczyniając się do niezależności energetycznej systemu europejskiego” – dodał.

Z kolei dyrektor generalny Ansaldo Nucleare, Riccardo Casale, powiedział, że jego firmie „udało się z powodzeniem utrzymać przy życiu swoją wiedzę nuklearną po zamknięciu elektrowni jądrowych we Włoszech”. Jak zauważył, Ansaldo „aktywnie uczestniczy w wielu projektach w kilku krajach europejskich, we współpracy z włoskim przemysłem i organizacjami badawczymi”, co oznacza iż włoskie firmy uczestniczą w projektach energetyki jądrowej, tyle że poza Włochami.