Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE

Warszawa, 06.02.2023 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 27 lutego – 3 marca br.

RYNEK OZE

Ustawa odległościowa: Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów zniszczy potencjał energetyki wiatrowej, ocenia Amerykańska Izba Handlowa (AmCham). “Dla firm amerykańskich inwestujących w Polsce kluczowe jest, aby polskie prawo odpowiadało na potrzeby biznesu. W obszarze odnawialnych źródeł energii przepisy powinny wdrażać rozwiązania służące efektywności energetycznej, zmniejszać koszty zielonej transformacji, wspierać inwestycje i służyć tworzeniu miejsce pracy. Odległość minimalna 500 metrów zapewnia optymalny rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Ingerencja w zaakceptowane w szerokich konsultacjach zapisy to sygnał dla inwestorów zagranicznych o braku stabilności regulacyjnej polskiego rynku” – powiedziała dyrektorka ds. prawnych i polityk publicznych w AmCham, cytowana w komunikacie.

Paliwa ekologiczne: Sześciu na 10 badanych jest zdania, że stacje paliw przyszłości będą ekologiczne, a przy wyborze stacji kluczowa będzie dostępność ładowarek do samochodów elektrycznych oraz szeroki wachlarz produktów i usług, w tym zdrowych posiłków dopasowanych do różnych potrzeb dietetycznych, wynika z badania “Przyszłość stacji paliw”, zrealizowanych przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwimu – właściciela sieci stacji paliw Moya.

Transformacja energetyczna: Metody pomiaru skali ryzyka klimatycznego i ewentualne zwiększenie wymogów kapitałowych dla banków zaangażowanych w finansowanie sektora paliw kopalnych i wysokoemisyjnej działalności są przedmiotem prac toczących się w ramach Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EUNB). Wydanie wytycznych w tym zakresie planowane jest na 2024 r, poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski.

SPÓŁKI OZE

DB Energy: Podpisał list intencyjny z Efeso Consulting dotyczący współpracy świadczenia usługach efektywności energetycznej w ramach joint venture, podała spółka.

Columbus Energy: Otrzymał pożyczkę w wysokości 10 mln euro na finansowanie działalności operacyjnej związanej z realizacją projektów farm fotowoltaicznych i wielkoskalowych magazynów energii, podała spółka.

PKN Orlen: Widzi ogromny potencjał w rozwoju źródeł wytwórczych opartych o energię odnawialną poza Polską, poinformował dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński.

PKN Orlen: Zakłada w zaktualizowanej strategii grupy kapitałowej m.in. zakończenie produkcji energii z węgla do 2035 r. oraz osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 r., podała spółka.

PKN Orlen: Zakłada w zaktualizowanej strategii grupy kapitałowej m.in. moce przerobowe rafinerii na poziomie ok. 42 mln t ropy naftowej rocznie, 5 tys. stacji paliw, ponad 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialne źródła energii (OZE) oraz ponad 130 tys. t rocznie produkcji odnawialnego wodoru, podała spółka.

Carbon Group: Zarząd Carbon Group (dawniej Elektromont) złożył w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego oraz wniosek o otwarcie postępowania układowego, podała spółka. Nadrzędnym celem Carbon Group jest aktualnie uniknięcie ogłoszenia upadłości przez umożliwienie spółce restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, podkreślono.

Gaz-System: Zgłosił wniosek o przyznanie priorytetowego statusu PCI w ramach europejskich instrumentów wsparcia dla trzech projektów wodorowych planowanych przez spółkę. Obejmują one: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy (Nordic-Baltic Hydrogen Corridor), który ma na celu budowę korytarza służącego do transportu wodoru z Finlandii, przez państwa bałtyckie i Polskę do Niemiec; Krajowy szkielet wodorowy obejmujący infrastrukturę łączącą krajowych producentów wodoru, źródła importowe, magazyn wodoru w Damasławku z odbiorcami końcowymi i ew. lokalnymi sieciami dystrybucyjnymi; Magazyn wodoru w Damasławku.

KONTRAKTY I WDROŻENIA

Pure City: Podpisał umowę na pozyskanie zielonych certyfikatów pochodzenia energii od Nadmorskiej Elektrowni Wiatrowej w Darżynie, podała spółka.

Budimex: Uruchomi swoją pierwszą farmę wiatrową w kwietniu, przewiduje członek zarządu, dyrektor pionu ekonomiczno-finansowego Marcin Węgłowski.

Columbus Energy: Sprzedał w ramach kolejnej transzy transakcji z Engie Zielona Energia 12 spółek realizujących projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 17,5 MW, podała spółka. Z pozyskanego kapitału Columbus spłacił ponad 70 mln zł zielonych obligacji.

PKO BP: Bank i Accelpoint  wybrały 15 startupów z obszaru greentech do kolejnego etapu programu akceleracyjnego “Poland ClimAccelerator”, podał bank.

Global Hydrogen: Spółka podpisała umowy współpracy z kilkoma partnerami celem przeprowadzenia badań i testów dostarczonego substratu. To kolejny etap realizacji projektu prototypu mikrobiogazowni, który został zapowiedziany przez spółkę w grudniu ub.r. W ramach zawartych umów Global Hydrogen przeprowadzi badania i testy dostarczonego przez partnerów substratu, a otrzymane wyniki posłużą określeniu jego biogazowydajności, czyli potencjału energetycznego. Mikrobiogazownia to koncepcja Global Hydrogen, która będzie kierowana przede wszystkim do producentów spożywczych, przedsiębiorstw zajmujących się odpadami zielonymi oraz mniejszych gospodarstw rolnych.

Źródła informacji: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)