Niższe o ponad połowę ceny gazu dla biznesu

PGNiG Obrót Detaliczny obniży od 15 marca cenę gazu dla klientów rozliczanych w oparciu o cennik „Gaz dla Biznesu” o ponad 55 proc. do poziomu 353 zł/MWh. Stanie się tak jednak tylko na dwa tygodnie. Od 1 kwietnia spółka wprowadzi nowy sposób kształtowania cennika „Gaz dla Biznesu”, dzięki któremu ceny mają odzwierciedlać notowania na europejskich giełdach.

– Skuteczna integracja PGNiG z Grupą Orlen oraz stabilizacja sytuacji na europejskim rynku gazu zwiększają nasze możliwości działania. Dwa miesiące po styczniowej obniżce o 19 proc. cennika „Gaz dla Biznesu”, obniżamy dotychczasową cenę bazową o ponad połowę i wprowadzamy nowy sposób kształtowania ceny gazu w ofercie dla klientów biznesowych. Tak duża obniżka jest jedną z wielu korzyści wynikających z powstania silnego i stabilnego koncernu multienergetycznego, który dzięki mocnym fundamentom finansowym jest w stanie zaproponować odbiorcom gazu atrakcyjną ofertę, a jednocześnie zapewnić im bezpieczeństwo dostaw surowca – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

„Cena 353 zł/MWh dla klientów rozliczanych na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu” nr 9 zostanie wprowadzona 15 marca za pomocą stosowanego dotąd mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku. Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od Klienta podejmowania żadnych działań, zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach” – napisano w komunikacie.

Po tym terminie, według przekazanych informacji, ma nastąpić zmiana sposobu ustalania ceny gazu oferowanego klientom biznesowym. Nowy model, który nazwano cennikiem indeksowym ma umożliwić oferowanie cen gazu opartych na notowaniach giełd towarowych, w tym Towarowej Giełdy Energii. Pierwsza cena ustalona na podstawie nowego sposobu obliczeń wyniesie 353 zł/MWh i będzie obowiązywać przez kolejny miesiąc, czyli od 1 do 30 kwietnia. Następnie cena będzie aktualizowana w cyklach miesięcznych i podawana z miesięcznym wyprzedzeniem, tzn. na koniec marca zostanie podana cena na maj, na koniec kwietnia na czerwiec itd.

Zmiana modelu kształtowania cennika ma przyczynić się do spadku cen paliwa dla klientów biznesowych w nadchodzących miesiącach, jeśli utrzyma się obecny trend spadkowy na giełdach europejskich.