Pfeifer&Langen Polska inwestuje w rozbudowę cukrowni

Pfeifer & Langen Polska zainwestował kilkadziesiąt milionów złotych w rozbudowę cukrowni w Miejskiej Górce i otworzył w grudniu nowy silos przeznaczony do magazynowania cukru. Pfeifer & Langen Polska planuje też następne inwestycje. Kolejną będzie kotłownia gazowa.

Nowy silos jest czterokrotnie większy od dotychczasowego i pomieści 60 tys. ton cukru. Rozbudowa cukrowni w Miejskiej Górce ma w przyszłości zwiększyć możliwości produkcji cukru. Ważny jest też aspekt unowocześniania zakładów i transformacji energetycznej Pfeifer & Langen Polska. 

– Ta inwestycja, warta kilkadziesiąt milionów złotych, pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój nie tylko cukrowni, ale również w rozwój regionu – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

I podkreśla jak skomplikowanym wyzwaniem była budowa, która została ukończona w nieco ponad rok. Nowy silos ma wysokość 62 m i średnicę 47 m. Zmieści się w nim 60 tys. ton cukru. Do jego budowy zużytych zostało około 15 tys. ton betonu oraz prawie 800 ton stali. Praca operacyjna silosu jest całkowicie zautomatyzowana, a sterowanie pracą instalacji i nadzorowanie obiektu odbywa się z centralnej sterowni. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

– Następnym etapem jest budowa nowej kotłowni i zamiana paliwa z węgla na gaz. To zmniejszy emisję CO2. W przyszłości daje też możliwość wykorzystywania biogazu, czyli odejścia od paliw kopalnych. Musimy być odpowiedzialni za to, jak będą żyły przyszłe pokolenia – mówi Roman Kubiak. 

Firma planuje też kolejne etapy rozbudowy cukrowni i prowadzi analizy możliwości technologicznych oraz potencjalnych kosztów. Jednym z możliwych projektów jest budowa nowej oczyszczalni ścieków. Jednak realizacja tych planów uzależniona będzie od sytuacji na rynku cukru oraz sytuacji geopolitycznej i gospodarczej Polski.

Pfeifer & Langen Polska podkreśla też, że inwestuje setki milionów złotych w transformację energetyczną, a celem jest 40-procentowa redukcja emisji CO2 do końca dekady.

– Naszym planem jest redukcja emisji CO2 z instalacji w naszych zakładach o 40 proc. w 2030 r. w stosunku do stanu aktualnego. To oznacza, że nadal będziemy emitować pewną ilość dwutlenku węgla. Dlatego równolegle pracujemy nad innymi koncepcjami jak np. wiązanie CO2 w próchnicy glebowej na polach u naszych partnerów – rolników. Te działania mają zapewnić nam docelowo zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji cukru, od pola do klienta – mówi Tamara Nosarzewska, członek zarządu Pfeifer & Langen Polska. 

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, a swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.