Maersk wychodzi z Rosji

Jedna z największych na świecie grup spedycyjno-logistycznych AP Moller-Maersk porozumiała się co do sprzedaży swoich dwóch obiektów logistycznych w Rosji miejscowej firmie IG Finance Development. Tym samym Maersk zakończył swoją działalność biznesową w Rosji a firma „nie przewiduje powrotu”.

Firma sprzedała magazyn w Noworosyjsku o pojemności 1500 kontenerów 21 stopowych (TEU) oraz magazyn chłodni i mroźnię w Sankt Petersburgu. Na transakcję uzyskała zgody regulacyjne w Unii Europejskiej i w Rosji.

„Cieszymy się, że znaleźliśmy nowego właściciela naszych dwóch obiektów logistycznych w Rosji i tym samym realizujemy naszą decyzję o zbyciu wszystkich naszych aktywów w tym kraju” – tak skomentował oficjalnie transakcję dyrektor handlowy Karsten Kildahl.

IG Finance Development, firma zarejestrowana na Cyprze, zawarła umowę z Arosą, dużym importerem żywności w Rosji, na obsługę obu obiektów – stwierdził Maersk w swoim oświadczeniu.

Aby całkowicie zamknąć działalność biznesową duńskiego koncernu, Maersk musi jeszcze sprzedać cztery duże holowniki, które pracują pod marką Svizter. Jak powiedział rzecznik duńskiego koncernu proces ten jeszcze trwa. Po sprzedaży holowników firma nie będzie miała już w Rosji żadnych aktywów i nie będzie prowadziła żadnej działalności w Rosji.

W sierpniu ubiegłego roku Maersk sprzedał 30,75% udziałów w rosyjskim operatorze portowym Global Ports Investments największemu rosyjskiemu operatorowi kontenerowemu Delo Group, zaczynając proces wychodzenia z tego kraju. Inny duży europejski operator spedycyjno-logistyczny niemiecki DB Schenker w marcu 2022 r. zawiesił swoje operacje w Rosji, choć nie zlikwidował działalności. Stan zawieszenia trwa do dzisiaj.

W styczniu 2023 r. znany kremlowski propagandysta Władimir Sołowiow odniósł się w TV Rossija 1 do działań zachodnich firm opuszczających Rosję. Stwierdził, że firmy te za niedługo będą chciały do Rosji wrócić „bo bez jej rynku będą miały duże problemy finansowe”, ale „będą musiały zapłacić za swoje dzisiejsze działanie specjalny podatek za wejście”. Ministerstwo Finansów Rosji nie skomentowało wypowiedzi Sołowiowa, choć od tygodnia tamtejsze organizacje biznesowe oczekują od resortu finansów publikacji projektu ustawy o specjalnym podatku od firm. Ma on uratować budżet Państwa rosyjskiego na lata 2023 i 2024 zmagającego się z rosnącym deficytem i kurczącymi się dochodami na skutek nałożonych na ten kraj zachodnich sankcji po inwazji na Ukrainę.