C&W: Podaż nowych biur w 2023 wyniesie ok. 330 tys. m2 w regionach i 66 tys. m2 w stolicy

Warszawa, 20.02.2023 (ISBnews) – Na rynki regionalne trafi ok. 330 tys. m2 nowej powierzchni biurowej w 2023 r., a na rynek warszawski – ok. 66 tys. m2, wynika z szacunków firmy Cushman & Wakefield. Według jej ekspertów w ciągu ostatnich trzech lat na rynku widoczny jest postępujący spadek łącznej powierzchni realizowanych inwestycji z uwagi na ukończenie rozpoczętych wcześniej projektów oraz ograniczenie liczby nowych. Trend ten jest widoczny zwłaszcza w Warszawie, gdzie obecnie w budowie znajduje się ok. 181,5 tys. m2. (dla porównania: na początku 2020 roku było to blisko 750 tys. m2). W miastach regionalnych natomiast w budowie pozostaje ok. 410 tys. m2 powierzchni, co stanowi ponad dwukrotny spadek względem poziomu sprzed pandemii, kiedy deweloperzy realizowali 850 tys. m2.

“Niższa aktywność firm deweloperskich w regionach jest rezultatem wyższych kosztów budowy i wykończenia powierzchni oraz ogólnego pogorszenia koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie. Spodziewamy się, że w całym 2023 roku na rynki regionalne trafi 330 tys. m2, co jest wartością o 20% niższą w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat. To może rozpocząć okres ‘luki podażowej’ w miastach regionalnych, która będzie opóźniona względem Warszawy o około dwanaście miesięcy. Najemcy mogą ją odczuć już w 2024 roku” – powiedział ekspert rynku biurowego Jan Szulborski, cytowany w komunikacie.

“Warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 66 tys. m2, wchodząc jednocześnie w okres tzw. ‘luki podażowej’, który może potrwać nawet do 2025” – dodał.

Na koniec IV kw. 2022 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce przekroczyły 12,7 mln m2. W okresie od października do grudnia nowa podaż w Warszawie wyniosła 8,7 tys. m2 w jednym projekcie, a w całym 2022 roku blisko 237 tys. m2 powierzchni i była o 10% niższa od pięcioletniej średniej. Z kolei w miastach regionalnych w IV kw. oddano do użytku 12 budynków biurowych o łącznej powierzchni prawie 74 tys. m2. Całkowita podaż nowej powierzchni w regionach w ubiegłym roku była o 5% niższa od średniej z pięciu ubiegłych lat i wyniosła ponad 405 tys. m2, wylicza C&W.

“W 2022 roku na siłę rynku biurowego w Polsce wpływały transakcje podmiotów obecnych już od wielu lat.  Pomimo braku wspólnego wzorca na decyzje podejmowane przez organizacje, ich działania pozwoliły na wyjście z okresu destabilizacji obronną ręką. Aktywność rynku mierzona łączną skalą transakcji najmu z uwzględnieniem renegocjacji, ekspansji i relokacji przekroczyła 1,4 mln m2. Był to poziom porównywany z wynikami z ostatnich ośmiu lat. Wbrew pozorom absorpcja również nie należała do niskich, a łączna wielkość nowych umów i ekspansji pozostała jedynie 10% niższa niż w okresie przed pandemią, co pozwala patrzeć z optymizmem na najbliższe kwartały. Droga do dalszej stabilizacji rynku będzie prowadzić przez wiele ciekawych zjawisk, których możemy spodziewać się w tym oraz kolejnych latach. Na pierwszym planie zarysowują się różnice w kondycji rynku biurowego między poszczególnymi miastami oraz spodziewane wyhamowanie podaży w Warszawie w 2023 oraz w perspektywie dla miast regionalnych w 2024. W bieżącym roku spodziewamy się również dalszych podwyżek czynszów biurowych, co będzie szczególnie widoczne w centrach miast i wpłynie na dynamikę całego rynku” – podsumował  Head of Regional Markets w Cushman & Wakefield Michał Galimski.

(ISBnews)