Francuska firma centrów danych uruchamia polską inwestycję

Kampus Data4 w Jawczycach pod Warszawą

Data4, jedna z największych europejskich firm centrów danych, uruchomi pierwszy obiekt główny w centrum danych budowanym obecnie w Jawczycach pod Warszawą. Jednocześnie firma utworzyła w Polsce regionalny hub komunikacyjny na Europę Środkową i Północną.

Centrum jest przeznaczone zarówno dla firm polskich, na rynek lokalny hostingu danych, jak i dla dostawców rozwiązań chmurowych na całym rynku Europy Środkowej i Wschodniej. Inwestycja ma ułatwić europejską ekspansję Data4. Obok polskiego huba dla Europy Środkowej i Północnej został bowiem utworzony drugi, dla Europy Południowej.

Kampus francuskiej firmy jest budowany na działce o powierzchni 4 ha i docelowo będzie się składał z 4 budynków o powierzchni 15 tys. m kw. (35 tys. m kw. łącznie). Pierwszy z budynków o powierzchni 2,2 tys. m kw. (łącznie 7,2 tys. m kw.) ma mieć moc 8 MW. Zacznie on działać najszybciej, w I półr. 2023. Całość urządzeń IT rozmieszczonych w kampusie zajmie 15 tys. m kw., zaś łączna dostępna powierzchnia pozwala na rozbudowę do 50 tys. m kw. i osiągnięcie docelowej mocy 60 MW. Wartość całej polskiej inwestycji Data4 to 1 mld zł, przy czym prawdopodobnie nie będą to jedyne polskie kampusy firmy.

Większy od nich będzie jedynie budowany właśnie kampus w Hanau niedaleko Frankfurtu. Tam, na terenie byłej bazy wojskowej, Data4 chce wybudować jedne z największych europejskich centrów danych o mocy 180 MW. Koszt wyniesie 1 mld euro.

Data4 działa obecnie we Francji, Włoszech, Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Hiszpanii, łącznie posiadając 29 działających centrów danych. Rezerwa gruntów i mocy ma wystarczyć na dalsze inwestycje, a jej centra mogą zająć 185 ha przy łącznej mocy 843 MW.