Dell zwolni nawet do 6000 osób

Po firmach usług teleinformatycznych, deweloperach i producentach systemów przyszedł czas na producentów sprzętu. Dell planuje zwolnić do 5% załogi, czyli nawet do 6 tys. osób. Przyczyną ma być gwałtowny spadek popytu na komputery PC.

Jeden z największych producentów sprzętu komputerowego potwierdził oficjalnie, że przygotowywany jest program zwolnień, ale nie określił ilu dokładnie pracowników będzie zwolnionych. Wiceprezes i jeden z dyrektorów operacyjnych, Jeff Clarke napisał, że „firma dostosuje zespoły do priorytetowych ofert”, zauważając, że „niestety, przy takich zmianach, niektórzy członkowie naszego zespołu odejdą z firmy”. Jak dodał: „nie ma trudniejszej decyzji, ale taką, którą musieliśmy podjąć dla naszego długoterminowego stanu i sukcesu”. Dell ma przy tym wspierać tych, których to dotyczy.

Według Bloomberga firma planuje zwolnić około 6650 pracowników. Newswire zacytował notatkę wysłaną przez Clarke’a do pracowników, w której  wskazuje na warunki prowadzenia biznesu, które „nadal ulegają erozji towarzysząc niepewnej przyszłości”.

Informatorzy agencji AP mieli powiedzieć, że Clarke już rozmawiał z pracownikami na temat zwolnień stwierdzając, że Dell próbował ich uniknąć stosując takie środki, jak wstrzymywanie rekrutacji czy ograniczenie do minimum dalekodystansowych podróży służbowych, ale „to nie wystarczyło”. Obecne zwolnienia w trybie reorganizacji działów maja dać spółce szansę na wzrost wydajności.

Branżowy serwis informatyczny The Register, który spytał o skalę i głębokość cięć otrzymał wymijającą odpowiedź, że Dell „nieustannie ocenia operacje, aby zapewnić odpowiednią strukturę zapewniającą najlepszą wartość i wsparcie dla partnerów i klientów”.

Fala zwolnień w firmach branży IT trwa już od początku roku, ale zapowiadano ją jeszcze w grudniu 2022 r. Na początku lutego PayPal ogłosił, że zamierza zwolnić około 7% swojej siły roboczej, co oznacza redukcję około 2000 miejsc pracy. IBM zwalnia 3900 osób, zaś rekordzista – Amazon – zmniejsza zatrudnienie o około 18 000 pracowników.

W przypadku Della i IBM na decyzji o zwolnieniach w dużym stopniu zaważył spadek popytu na komputery PC. Według IDC liczba komputerów dostarczonych na całym świecie w IV kw. 2022 r. spadła o 28,1% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r.

The Register ocenia, że spadek wysyłki dla Lenovo wyniósł 28,5%, czyli firma dostarczyła 15,5 mln komputerów wszelkich typów. Dla HP te cyfry wynosiły odpowiednio 29% spadku i dostawę  13,2 mln komputerów, dostawy Asusa spadły o 20,9%, podczas gdy Apple zmniejszył swoje dostawy o 2,1% do 7,5 mln komputerów. Ale Dell był tu absolutnym rekordzistą – w jego wypadku spadek dostaw wyniósł 37,2%, zaś firma z Teksasu dostarczyła jedynie 10,8 mln jednostek komputerowych. W przypadku Della  wyniki za III kw. roku fiskalnego 2023 pokazały, że przychody spadły o 6% do 24,7 mld dolarów, podczas gdy dane dotyczące Client Solutions Group, która wytwarza i sprzedaje komputery osobiste i laptopy, wykazały przychody w wysokości 13,8  mld dolarów. Oznacza to spadek o 17% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku fiskalnego. Według IDC był to czwarty z rzędu kwartał spadku w branży PC, zaś wysyłka ostatecznie sięgnęła 292,3 mln komputerów PC globalnie, co oznacza 16,5% spadek w porównaniu z analogicznym okresem roku 2021.