3,75 mld dol. pomocy wojskowej od USA dla Ukrainy i aliantów

Sekretarz stanu USA, Anthony Blinken ogłosił największy, jak do tej pory, jednorazowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz aliantów USA. Ma on wartość 3,75 mld dol. i jak zapowiedział sam Blinken „nie jest ostatnim, lecz może być jednym z wielu”.

Jeśli chodzi o zawartość pakiet jest jedną z największych obecnie jednorazowych wysyłek sprzętu, amunicji i broni. Zawiera 50 bojowych wozów piechoty Bradley, 250 tys. szt. amunicji do ich działek 30 mm i 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW, 113 transporterów opancerzonych M113, 18 armatohaubic M109 oraz 18 wozów amunicyjnych do nich, 55 minoodpornych pojazdów MRAP, 138 lekkich pojazdów rozpoznania HMMWV, 500 pocisków Excalibur, 1200 pocisków minowania zdalnego 155 mm, 70 tys. pocisków 155 mm, 36 szt. 105 mm haubic holowanych M119 i 95 tys. pocisków do nich, 10 tys. jednostek amunicji moździerzowej, rakietowe pociski przeciwlotnicze RIM-7 Sea Sparrow, 4 tys. lotniczych rakiet niekierowanych Zuni, 2 tys. przeciwpancernych pocisków kierowanych, broń piechoty, amunicję do HiMARSów m.in. pociski dalekiego zasięgu  GMLRS oraz miny Claymore, sprzęt obserwacji podczerwieni oraz broń piechoty.

Dostawa ta jest jednoznacznym wykazaniem, że Ukraina w szybkim tempie przezbraja się na sprzęt wojskowy produkcji zachodniej, wobec wykruszania się na froncie sprzętu produkcji rosyjskiej lub poradzieckiej. M2 Bradley, mimo iż jest konstrukcją z lat 80., to wciąż najlepszy i najnowocześniejszy bojowy wóz piechoty, zaś pociski RIM-7 Sea Sparrow odznaczają się dużą odpornością na zakłócenia, co w efekcie daje wysoki procent trafień. Stany Zjednoczone i Niemcy zobowiązały się również do wysłania systemów rakietowych Patriot w celu odparcia rosyjskich ataków rakietowych i dronów. Wszystkie te rodzaje broni posiadają już przeszkoloną ukraińską obsługę lub jest ona w trakcie szkolenia.

„Ten konkretny pakiet PDA i wozy bojowe Bradley są bardzo ważne, jeśli chodzi o możliwość prowadzenia tego, co nazywamy wojną manewrową różnych połączonych rodzajów broni. Walki na wschodzie, zwłaszcza w regionie Donbasu, były szczególnie zaciekłe w ostatnich tygodniach i wszystko wskazuje na to, że Rosjanie nadal chcą zwiększać nacisk na Donbas, zwłaszcza w okolicach Bachmutu” – powiedział John Kirby, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa Białego Domu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił potrzebę posiadania przez Ukrainę lepszej obrony powietrznej, aby powstrzymać rosyjskie ataki rakietowe, które permanentnie uszkadzają infrastrukturę energetyczną kraju.

Prócz broni pomoc objęła 255 mln dol. w postaci szkoleń i programów serwisowych, co ma pomóc Ukrainie w modernizacji armii. Pakiet zawiera też 682 mln dol. pomocy dla „partnerów regionalnych i sojuszników na wschodniej flance NATO”, którzy wsparli swoim sprzętem wojskowym armie Ukrainy. Ma on pomóc w uzyskaniu amerykańskiego sprzętu bojowego w miejsce wysłanego.