Warszawa, 29.12.2022 (ISBnews) – Napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oznaczałby w 2023 r. zwiększenie wzrostu PKB o 0,6 pkt proc., a w kolejnych latach – o 1 pkt proc. rocznie, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
“Z naszego punktu widzenia kluczowe jest utrzymanie tego poziomu oszczędności i jak najwyższego – w szczególności w okresie spowolnienia gospodarczego – wzrostu PKB i poziomu inwestycji. Stąd też tak wielkie znaczenie, także z punktu widzenia Ministerstwa Finansów, ma Krajowy Plan Odbudowy i możliwość wydatkowania tych środków w kolejnych latach” – powiedział Soboń podczas konferencji prasowej.
“Według naszych wyliczeń makroekonomicznych środki z KPO to jest 0,6 pkt proc. PKB więcej w roku 2023 i 1 pkt proc. więcej w kolejnych latach. To w praktyce, przy niskim PKB w roku przyszłym, które według różnych analiz może sięgać np. 1,5% w roku 2023, jest 1/3 naszego wzrostu gospodarczego” – dodał.
Dodatkowe środki w latach 2024-2025 oznaczałyby konieczność zaciągania niższego długu, podkreślił wiceminister.
“To oznacza stabilizację makroekonomiczną, mniejsze koszty obsługi zadłużenia, a tym samym – lepszą wycenę rynkową i silniejszą polską walutę. Silniejszy złoty na koniec dnia oznacza dla nas wszystkich np. to, że zapłacimy mniej na stacji paliw, tankując nasz samochód” – podsumował Soboń.
(ISBnews)