ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
sobota, 27 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Eurostat: Zużycie gazu ziemnego w UE spadło o 20,1% w VIII-XI wobec...

Eurostat: Zużycie gazu ziemnego w UE spadło o 20,1% w VIII-XI wobec średniej z 2017-2021

Warszawa, 20.12.2022 (ISBnews) – Zużycie gazu ziemnego w Unii Europejskiej zmniejszyło się w okresie od sierpnia do listopada br. o 20,1% względem średniego poziomu w tym okresie w latach 2017-2021, podał Eurostat. W Polsce spadek zużycia wyniósł niemal dokładnie 20% i był prawie taki sam, jak średnio w całej Unii.

Unijny cel redukcji zapotrzebowania na gaz wynosi 15% w okresie sierpień 2022 – marzec 2023, w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat.

„W okresie sierpień-listopad 2022 r. zużycie gazu ziemnego zmniejszyło się w większości krajów członkowskich UE, w tym w 18 krajach spadło bardziej niż o 15%, w niektórych przypadkach znacząco (ponad 40%). Największy spadek zanotowano w Finlandii (-52,7%), Łotwie (-43,2%) i Litwie (-41,6%)” – czytamy w komunikacie.

W Polsce spadek zużycia wyniósł niemal dokładnie 20% i był prawie taki sam jak średnio w całej Unii.

W sześciu krajach UE, choć zużycie spadło, nie osiągnęło jeszcze oczekiwanego poziomu 15%. Natomiast wzrost zużycia gazu zanotowano jedynie na Malcie (7,1%) i w Słowacji (2,6%).

(ISBnews)