RSY liczy na rekordowe wyniki w 2023 dzięki m.in. naprawom silników do ukraińskich czołgów

Warszawa, 19.12.2022 (ISBnews) – RSY z Grupy Sundragon zakłada, że dzięki pozyskanym już zleceniom z segmentu wojskowego przyszłoroczne wyniki firmy mają szanse być rekordowe, poinformował ISBnews wiceprezes Szymon Klimaszyk.

“Sporo napraw silników realizujemy na rzecz Wojska Polskiego. Cały czas prowadzimy kolejne rozmowy nad pozyskiwaniem nowych i dużych zleceń od klientów z segmentu wojskowego. To pozwala nam zakładać, że przyszły rok powinien być dla nas rekordowy, jeśli chodzi o wypracowane wyniki finansowe” – powiedział Klimaszyk w rozmowie z ISBnews.

Za te prace odpowiada spółka-córka RSY, która w całości należy do Sundragona.

Wiceprezes dodał, że na rynku widać wzrost zainteresowania naprawami silników do pojazdów wojskowych, np. do czołgów T72 i PT91 Twardy czy samojezdnych wyrzutni rakiet OSA oraz KUBA.

“Do końca marca powinniśmy również zakończyć przegląd i serwis pierwszej partii 40 silników UTD-20, które będą wykorzystywane przez ukraińskie wojska. Takich zleceń ma być więcej. Teraz jednak musimy się skupić, aby jak najlepiej wykonać naszą pracę przy pierwszej partii silników” – zapowiedział też Klimaszyk.

Wynagrodzenie za pierwszy etap prac ma wynieść 250 tys. euro. Kolejne zlecenia będą już dotyczyć napraw głównych silników, które są znacznie lepiej płatne.

Niedawno na stanowisko prezesa Sundragon został powołany Adam Januszko.

“To osoba z naszej branży, z licznymi kontaktami. Dodatkowo nowy prezes to naukowiec, który z pasją śledzi najnowsze wojskowe rozwiązania. Jest szansa, że w ramach grupy kapitałowej Sundragon rozszerzymy nasze możliwości” – skomentował Klimaszyk.

Podkreślił, że w CV nowego prezesa jest również nagroda za projekt “Bezzałogowy System Powietrzny Flatflyer do zastosowania w działaniach taktycznych pododdziałów wojsk lądowych”.

Sundragon wcześniej informował, że analizuje możliwość inwestycji w spółkę posiadającą innowacyjną technologię budowy i uzyskiwania siły nośnej w bezzałogowych statkach powietrznych (BSP, drony – niewykrywalnych przez radary, podwójnego zastosowania, która została sprawdzona w warunkach laboratoryjnych oraz otwartej przestrzeni).

Ponadto spółka-córka RSY z zainteresowaniem przygląda się środkom unijnym z KPO.

“Chcemy być jednym z beneficjentów tych środków. Mamy doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji. Dodatkowo nasza firma działa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, co powinno dodatkowo pomóc nam w pozyskiwaniu tych grantów” – wyjaśnił wiceprezes.

Głównym obszarem Grupy Sundragon pozostaje sektor energetyki słonecznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Motorem tych działań pozostaje rentowna firma K500, gdzie Sundragon posiada 51% udziałów. W trzech kwartałach br. K500 wypracował ponad 2,5 mln zł zysku netto przy blisko 19 mln zł sprzedaży.

Sundragon działa w branży odnawialnych źródeł energii. Równocześnie poprzez spółkę zależną – RSY pracuje dla podmiotów z branży wojskowej i kolejowej. Sundragon jest notowany na rynku NewConnect.

(ISBnews)