C&W: Polska awansowała na lidera wśród lokalizacji produkcyjnych w regionie EMEA

Warszawa, 14.12.2022 (ISBnews) – Spośród państw regionu EMEA najwyżej w rankingu bazowym Manufacturing Risk Index (MRI) została sklasyfikowana Polska, nieznacznie wyprzedzając Czechy, lidera roku 2021 r., podała firma Cushman & Wakefield, która sporządza ranking. Awans Polski wynika m.in. z niższych kosztów pracy i energii elektrycznej w porównaniu nie tylko z Europą Zachodnią i Północną, lecz także z niektórymi państwami Europy Wschodniej, m.in. Rumunią, Litwą, Bułgarią i Czechami.

“Pozycja Polski, jako najbardziej atrakcyjnego dla rynku produkcyjnego kraju EMEA jest kolejnym potwierdzeniem dobrych perspektyw, pomimo wymagających kolejnych miesięcy. Wykwalifikowani i rzetelni pracownicy, dostęp do doskonałej infrastruktury logistycznej, doskonałe otoczenie biznesowe, a także stosunkowo niskie ryzyka ekonomiczne i energetyczne, a także atrakcyjne koszty budowy i jedne z najniższych w regionie koszty mediów czynią nasz kraj idealną lokalizacją dla działalności produkcyjno-przemysłowej” – skomentował partner, head of industrial & logistics agency, Cushman & Wakefield Damian Kołata, cytowany w komunikacie.

Ranking Manufacturing Risk Index (MRI) ocenia względną atrakcyjność 45 krajów w regionie EMEA, obu Amerykach oraz regionie Azji, Australii i Oceanii pod kątem lokowania w nich produkcji oraz umożliwiają firmom przeanalizowanie potencjalnego wpływu aktualnych warunków na prowadzoną działalność.

Ocena poszczególnych krajów obejmuje trzy główne obszary: warunki – środowisko biznesowe, w tym dostępność pracowników oraz dostęp do rynków zbytu; koszty – koszty operacyjne, w tym koszty pracy, energii elektrycznej i nieruchomości; ryzyko – ryzyko polityczne, ekonomiczne i środowiskowe.

“Dokonaliśmy weryfikacji ryzyk, kosztów i otoczenia bznesowego pod kątem wielu kryteriów i wskaźników, niemniej jednak w każdym przypadku Polska plasowała się w najwyższym kwartylu skupiającym najbardziej atrakcyjne kraje świata, w których ryzyka związane z uruchomieniem operacji produkcyjnej zostało zdefiniowane jako najniższe” – wyjaśnił Kołata.

Według cytowanych w komunikacie danych OECD, bezpośrednie inwestycje do Polski w 2021 roku były rekordowe i wyniosły 24,8 mld USD (w ramach prawie 450 nowych zagranicznych projektów), co uplasowało Polskę pod tym względem jako 6. największy kraj pod względem wielkości inwestycji w Europie i 3. w Unii Europejskiej.

“Wysoką pozycję Polski potwierdzają również inne wyniki badań C&W, które pokazują, iż typowa operacja logistyczna, prowadzona w średniej wielkości magazynie o powierzchni 10 000 m2, generuje o ponad 1/3 mniej koszów (34%), niż w Czechach i aż o 2/3 mniej (62%) niż w Niemczech, ze względu na niskie koszty energii, pracy, a także najmu w porównaniu do innych europejskich krajów” – dodał ekspert.

Pozycję lidera rankingu bazowego utrzymują Chiny, dzięki wciąż znacznie niższym kosztom pracy w porównaniu z innymi głównymi lokalizacjami produkcyjnymi. Ponadto na wzrost produkcji przemysłowej w Chinach pozytywnie wpływają nowo powstające sektory gospodarki, m.in. branża produktów bazujących na tzw. nowej energii czy nowych materiałach, takich jak stacje do ładowania samochodów elektrycznych, turbiny wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne, a także produkcja pojazdów zasilanych tego typu energią – wszystko to dzięki rządowym programom wsparcia. Transformacja ta – w połączeniu z dalszą ekspansją gospodarczą regionu Azji, Australii i Oceanii oraz związanym z tym popytem na towary – nadal będzie wpływać na umacnianie się chińskiego przemysłu, wskazał Cushman & Wakefield.

(ISBnews)