Rada osiągnęła porozumienie ws. CBAM, ma być wdrażany stopniowo od X 2023 r.

Warszawa, 13.12.2022 (ISBnews) –  Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli tymczasowe i warunkowe porozumienie w sprawie mechanizmu dostosowywania cen na granicach wz. z emisją dwutlenku węgla (CBAM), poinformowała Rada. Proponowana regulacja miałaby obowiązywać od października 2023 r. i obejmować sektory wysokoemisyjne.

“Mechanizm dostosowywania cen na granicach z emisją dwutlenku węgla jest kluczowym elementem naszych działań w dziedzinie klimatu. Mechanizm ten sprzyja importowi przez przedsiębiorców spoza UE do UE towarów, które spełniają wysokie standardy klimatyczne obowiązujące w 27 państwach członkowskich UE. Zapewni to zrównoważone traktowanie takiego importu i ma na celu zachęcenie naszych partnerów na świecie do przyłączenia się do działań UE na rzecz klimatu” – powiedział minister przemysłu i handlu Czech Jozef Sikela, cytowany w komunikacie.

CBAM ma objąć początkowo szereg produktów w niektórych z najbardziej wysokoemisyjnych sektorów: żelaza i stali, cementu, nawozów, aluminium, energii elektrycznej i wodoru, a także jako niektóre prekursory i ograniczoną liczbę produktów przetworzonych. Emisje pośrednie również zostałyby uwzględnione w rozporządzeniu w ściśle określony sposób.

Zgodnie z tymczasową umową, CBAM ma zacząć funkcjonować od października 2023 r. Początkowo uproszczona CBAM miałaby zasadniczo zastosowanie wyłącznie do obowiązków sprawozdawczych. Celem jest zbieranie danych. 

Pełny CBAM byłby wprowadzany stopniowo, równolegle do wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji (ETS) dla odpowiednich sektorów. Miałoby to zapewnić zgodność CBAM z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi handlu.

W komunikacie wskazano, że zadania administracyjne związane z CBAM przejęłaby Komisja Europejska.

Teraz porozumienie ma zostać zatwierdzone przez ambasadorów państw członkowskich UE i Parlament Europejski oraz przyjęte przez Radę i PE.  

(ISBnews)