Najbogatsza na świecie kopalnia miedzi i złota zmieni właściciela

3,3 mld dol. – taką wartość ma przegłosowana przez akcjonariuszy kanadyjskiej firmy Turquoise Hill oferta wykupu 49% udziałów w gigantycznej kopalni miedzi i złota, złożona przez wielki koncern wydobywczy Rio Tinto.

Chodzi o przejęcie wielkiej mongolskiej kopalni Oyu Tolgoi, leżącej nad największym na świecie znanym złożu miedzi i złota. Jak poinformowała Turquoise Hill na WZA firmy 86,6% udziałowców zagłosowało za zatwierdzeniem nabycia 49% udziałów w tej kopalni. Tym samym zmieni ona strukturę własnościową, bowiem Rio Tinto uzyska 66% udziałów w Oyu Tolgoi. Obecnie bowiem 66% udziałów w Oyu Tolgoi należy do Turquoise Hill, zaś 34% do rządu mongolskiego, reprezentowanego przez Rio Tinto. Jak podało Turquoise Hill transakcja została również zatwierdzona przez około 60,5% głosów akcjonariuszy mniejszościowych.

Mimo wszystko transakcja nie przebiegła bezproblemowo, bowiem ujawnił się sprzeciw kluczowych akcjonariuszy mniejszościowych Turquoise Hill, w tym funduszy Pentwater Capital i SailingStone Capital. Oba fundusze na WZA wstrzymały się od głosu, prawdopodobne są rozmowy zakulisowe z Rio Tinto, któremu grozi pozew ze strony akcjonariusza mniejszościowego reprezentowanego przez Pentwater Capital. Zarzuca on anglo-australijskiemu konglomeratowi wydobywczemu, że używał sięgające 2,5 roku opóźnienia w rozbudowie Oyu Tolgoi i przekroczył budżet tych prac o 1,9 mld dol.

Oyu Tolgoi, to połączony projekt kopalni odkrywkowej i podziemnej w Khanbogd sum na południu pustyni Gobi, około 235 km na wschód od stolicy prowincji Ömnögovi, Dalanzadgad. Jest to jedna z największych tego typu kopalń na świecie.

Tym samym kończy się wręcz epopeja wokół Oyu Togoi, gdzie wszyscy udziałowcy byli o krok od pozwania siebie nawzajem: rząd Mongolii miał zarzuty w stosunku do Rio Tinto i trzeba było długotrwałych negocjacji by zrzekł się 2,4 mld dol., które jak twierdził, Mongolii się należały i ustalił tryb zarządzania kopalnią. Z kolei z Turquoise Hill nie mogła się porozumieć z Rio Tinto w sprawie finansowania rozbudowy kopalni, wycenianej na 7 mld dol. Turquoise Hill zakomunikował 9 grudnia, że spodziewa się, iż transakcja zostanie sfinalizowana do 16 grudnia lub wkrótce po tej dacie.