ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
niedziela, 28 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Niedzielski: Dążymy do tego, by Krajowa Sieć Onkologiczna ruszyła w I kw.

Niedzielski: Dążymy do tego, by Krajowa Sieć Onkologiczna ruszyła w I kw.

Warszawa, 12.12.2022 (ISBnews) – Ministerstwo Zdrowia zakłada, że Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) powstanie w I kw. 2023 r., wynika z wypowiedzi szefa resortu Adama Niedzielskiego.  Prace nad projektem są – jak zapowiedział minister – na finiszu.

„Tutaj finiszujemy, to jest raczej kwestia pewnego doprecyzowania różnych szczegółów, bo razem z pakietem rozwiązań ustawowych musimy przygotować – przynajmniej tak wynika z dyskusji z RCL-em – też projekty bardziej szczegółowe, dotyczące rozporządzeń i stąd troszeczkę się wydłuża ta droga legislacyjna. Ale my tutaj naprawdę jesteśmy już na ostatniej prostej” – powiedział Niedzielski w Radio Plus.

„Robimy wszystko, aby ta sieć w I kwartale ruszyła, bo też nie chcemy przedłużać tych pilotaży, które trwały do tej pory” – dodał.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa wprowadzająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są obecnie testowane w czterech województwach. Pilotaż trwa do dnia 31 grudnia 2022 r. 

„Rozwiązania, które się sprawdziły na pewno będą w systemie i pod tym względem proszę jeszcze o chwileczkę cierpliwości” – powiedział.

Projekt ustawy o KSO zakłada wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w projekcie miałyby utworzyć KSO.

Chodzi o Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodki Kooperacyjne. Podmioty lecznicze niewchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej nie mogłyby realizować opieki onkologicznej w ramach umowy z Funduszem (z wyjątkiem diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia, udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym).

(ISBnews)