Europa prześcignęła USA w pomocy finansowej dla Ukrainy

Z najnowszych danych Światowego Instytutu Gospodarki w Kilonii wynika, że Europa wyprzedziła Stany Zjednoczone pod względem wartości pomocy finansowej przeznaczonej dla Ukrainy. Państwa i instytucje UE wsparły gospodarkę naszego wschodniego sąsiada kwotą 52 mld euro. USA przekazały o 4 mld euro mniej. Według raportu Ukraine Support Tracker Polska okazała się szóstym największym darczyńcą.

Stary Kontynent po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie wyprzedził Stany Zjednoczone pod względem wartości wsparcia finansowego dla Kijowa (dane za okres do 20 listopada). Przyczyniło się do tego uzgodnienie przez Unię Europejską pakietu pomocy makrofinansowej (MFA) wartego 18 mld euro, który trafi na Ukrainę w przyszłym roku. Stany Zjednoczone nie rozszerzyły swoich ogólnych zobowiązań dotyczących dużego wsparcia, a część środków desygnowanych przez Kongres pozostało niewykorzystanych, ponieważ rok budżetowy 2022 dobiegł końca.

„Do tej pory wsparcie UE dla Ukrainy od początku wojny zawsze pozostawało w tyle za wsparciem Stanów Zjednoczonych. Zmieniło się to w ostatnich tygodniach, ponieważ łączna wartość zobowiązań UE przekracza obecnie zobowiązania USA. Duże nowe zobowiązania UE są pożądanym zjawiskiem, biorąc pod uwagę istotną rolę tej wojny dla bezpieczeństwa europejskiego. Co jednak ważne, rządy UE powinny teraz zapewnić, że zapowiedziana pomoc faktycznie dotrze na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe, bez wielomiesięcznych opóźnień, jakie miały miejsce w przypadku poprzednich pakietów” – powiedział prof. Christoph Trebesch, szef zespołu tworzącego Ukraine Support Tracker i dyrektor centrum badawczego w Instytucie Kilońskim. Niemcy według raportu Ukraine Support Tracker okazały się największym europejskim darczyńcą, ponieważ przekazały blisko 13 mld euro na pomoc Kijowowi. Berlin zobowiązał się i dostarczył więcej broni, sprzętu zimowego, a do tego duży nowy pakiet wspierający w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i działań wywiadowczych w zakresie przestępstw wojennych. W czołówce państw, które są najbardziej szczodre dla Ukraińców znajdują się Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Polska.

„Biorąc pod uwagę ciężkie ataki lotnicze Rosji na infrastrukturę cywilną, szybkość dostarczania pomocy jest w tym momencie szczególnie kluczowa. Ukraina pilnie potrzebuje więcej awaryjnych generatorów prądu, transformatorów, ale także zwiększenia zdolności obronnych, aby uchronić ludzi przed zamarznięciem i rozległymi przerwami w dostawie prądu. Na przykład z pięciu obiecanych systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T Niemcy dostarczyły do tej pory tylko jeden” – wskazał Trebesch.

Ukraine Support Tracker jest cyklicznym opracowaniem kilońskiego instytutu, które szacuje na bazie informacji w domenie publicznej wartość pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej zadeklarowanej na rzecz Ukrainy. Obejmuje ono 40 państw, w szczególności państwa członkowskie UE, innych członków G7, a także Australię, Koreę Południową, Turcję, Norwegię, Nową Zelandię, Szwajcarię, Chiny, Tajwan i Indie.