Rośnie prawdopodobieństwo istnienia życia na Marsie

Według danych z łazika NASA InSight istnieje aktywność sejsmiczna na Marsie i życie, choćby w postaci bakterii hibernujących w glebie robi się bardzo prawdopodobne

Według danych z łazika NASA InSight, który po raz pierwszy wylądował na czwartej planecie od Słońca w 2018 r., planetolodzy z Lunar and Planetary Laboratory na University of Arizona odkryli aktywny komin magmowy o kształcie grzyba. Oznacza to, że na Marsie istnieje dokładnie ten sam rodzaj aktywności planetarnej, jaki na Ziemi powoduje aktywność wulkaniczną i trzęsienia ziemi, poprzez wypychanie gorącej magmy ku powierzchni.

Górna część komina w kształcie grzyba ma prawdopodobnie średnicę około 4000 km i leży poniżej północnych równin Marsa. Znajdujący się w regionie Elysium Planitia grzyb może wyjaśniać aktywność wulkaniczną i sejsmiczną tego obszaru. Jest to sensacja, ponieważ aktywność sejsmiczną Marsa obliczano na podstawie stanu największego w Układzie Słonecznym wulkanu na około 500 mln lat temu. Jednak kiedy 2018 r. lądownik InSight o wartości 810 mln dol. wylądował z instrumentem o nazwie HP3, termicznym „kretem”, który miał po wbiciu się na 5 m w powierzchnię planety zbadać jej właściwą temperaturę i jej historię okazało się, że dane wskazują iż aktywność nadal trwa! Dr Adrien Broquet  i prof. Jeffrey Andrews-Hanna połączyli dane z HP3 z danymi ze spektrometru promieniowania gamma z sondy Mars Odyssey NASA i dostali twarde dowody, że aktywność geologiczna cały czas nie ustaje.

Odkryli, że Cerberus Fossae, gdzie wylądował Insight, znajduje się nad grzybem – częścią komina magmowego – który jest o 11,6 st C. cieplejszy niż otoczenie. Obecność aktywnego komina magmowego napędza lokalną stałą aktywność geologiczną, w tym trzęsienia ziemi wykryte przez InSight, i jest przyczyną powolnego otwierania się skorupy pod Cerberus Fossae. System ten, według naukowców jest długowieczny, stabilny i tworzy podpowierzchniowe środowiska nadające się do zamieszkania. Ponieważ wykryto wcześniej ślady świadczące o tym, iż w niektórych miejscach Marsa mogło istnieć życie typu bakteryjnego, istnieją duże szanse, że właśnie w takich miejscach zostanie ono odkryte. Naukowcy zauważyli, że Mars jest dopiero trzecim ciałem w wewnętrznym Układzie Słonecznym, po Ziemi i Wenus, z obecnie aktywnymi kominami magmowymi.