Rada Unii Europejskiej dała w poniedziałek ostateczne zielone światło dla dyrektywy w sprawie raportowania na temat zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw w krajach członkowskich – CSRD. Na dostosowanie się do nowych wymogów raportowania polskie firmy mają teraz 18 miesięcy
Przyjęcie dyrektywy oznacza, że przedsiębiorstwa będą wkrótce zobowiązane do publikowania szczegółowych informacji na temat zrównoważonego rozwoju. Zdaniem Komisji Europejskiej zwiększy to odpowiedzialność przedsiębiorstw, zapobiegnie rozbieżnościom w standardach zrównoważonego rozwoju i ułatwi przejście do zrównoważonej gospodarki.
– Nowe przepisy sprawią, że więcej przedsiębiorstw będzie odpowiedzialnych za swój wpływ na społeczeństwo i poprowadzą je w kierunku gospodarki, która przynosi korzyści ludziom i środowisku. Dane dotyczące śladu środowiskowego i społecznego byłyby publicznie dostępne dla każdego zainteresowanego tym śladem. Jednocześnie nowe rozszerzone wymogi są dostosowane do różnych wielkości przedsiębiorstw i zapewniają im wystarczający okres przejściowy na przygotowanie się do nowych wymogów – powiedział Jozef Síkela, minister przemysłu i handlu Czech.
W praktyce przedsiębiorstwa będą musiały informować o tym, jak ich model biznesowy wpływa na ich zrównoważony rozwój, a także o tym, jak zewnętrzne czynniki zrównoważonego rozwoju (takie jak zmiany klimatyczne czy kwestie praw człowieka) wpływają na ich działalność.
Nowe wymogi będą miały zastosowanie do wszystkich dużych spółek, niezależnie od tego, czy są notowane na giełdach, czy nie. Co ważne, przedsiębiorstwa te są również odpowiedzialne za ocenę informacji mających zastosowanie do ich spółek zależnych. KE szacuje, że dyrektywa dotyczy ok. 50 000 przedsiębiorstw w całej UE.
W przypadku spółek spoza Europy wymóg przedstawienia sprawozdania dotyczącego zrównoważonego rozwoju dotyczy wszystkich spółek, których obrót netto w UE wynosi 150 mln EUR i które posiadają w UE co najmniej jedną spółkę zależną lub oddział przekraczający określone progi.
Zdaniem KE, jeśli rezultatem ma być osiągnięcie sytuacji, w której kapitał prywatny ma być skierowany na finansowanie zielonej i społecznej transformacji, to w takim razie rynki finansowe potrzebują dostępu do informacji dotyczących środowiska, społeczeństwa i zarządzania, które są wiarygodne, istotne i porównywalne. Dyrektywa CSRD ma to zapewnić.
Dyrektywa będzie obowiązywać firmy w kolejnych latach:
- sprawozdawczość w 2025 r. za rok obrotowy 2024 w odniesieniu do przedsiębiorstw już podlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej
- sprawozdawczość w 2026 r. za rok obrotowy 2025 w odniesieniu do przedsiębiorstw jeszcze niepodlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej
- sprawozdawczość w 2027 r. za rok obrotowy 2026 w odniesieniu do notowanych MŚP z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw, małych i niezłożonych instytucji kredytowych i wewnętrznych zakładów ubezpieczeń
- sprawozdawczość w 2029 r. za rok obrotowy 2028 dla przedsiębiorstw z państw trzecich.
Co dokładnie zmienia nowa Dyrektywa CSRD?
Projekt Komisji Europejskiej nowelizuje dyrektywę z 2014 r. o sprawozdawczości niefinansowej i ma wzmocnić obowiązki przedsiębiorstw dzięki następującym zmianom:
- rozszerza zakres zastosowania wymogów na wszystkie duże jednostki i wszystkie jednostki notowane na rynku regulowanym (z wyjątkiem notowanych mikrojednostek)
- wymaga certyfikowania sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju
- doprecyzowuje i standaryzuje wymogi co do informacji, które muszą być publikowane przez przedsiębiorstwa
- poprawia dostępność informacji, nakazując ich publikację w odrębnej sekcji sprawozdań z zarządzania składanych przez przedsiębiorstwa.