POPiHN: Zużycie paliw w Polsce wzrosło o 3% r/r w I-III kw. 2022 r.

Warszawa, 01.12.2022 (ISBnews) – Zużycie trzech głównych gatunków paliw płynnych (benzyny silnikowe, olej napędowy, LPG) w Polsce wzrosło o 3% r/r i wyniosło 25,62 mln m3 w I-III kw. 2022 r., podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Ogółem zużycie sześciu rodzajów paliw zwiększyło się o 5% r/r i wyniosło 27,18 mln m3.

“Dodatnia dynamika polskiej gospodarki, wojna w Ukrainie i wysokie ceny paliw były głównymi elementami stymulującymi rynek paliw płynnych w Polsce. Zwiększyła się też mobilność Polaków, a działania wojenne za naszą wschodnią granicą wymagały znacznych ilości paliw dla służb obsługujących uchodźców i dla dostaw militarnych. Na granicy zachodniej i południowej, ze względu na znaczne różnice cenowe, rosło zjawisko turystyki paliwowej. Kierowcy z innych krajów Unii Europejskiej sąsiadujących z Polską masowo pojawiali się na stacjach po naszej stronie granicy, tankując paliwa po niższych cenach niż w ich państwach” – czytamy w komunikacie.

Rynek krajowy 3 głównych paliw (benzyn, oleju napędowego oraz LPG) zwiększył się o 3%.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. sprzedaż oleju napędowego wzrosła o 2% do 16,72 mln m3, benzyny o 6% do 5,34 mln m3, natomiast popyt na LPG wzrósł o 6% do 3,56 mln m3, wynika także z danych POPiHN.

“Ogółem, konsumpcja 6 głównych gatunków paliw (BS, ON, LPG, LOO, JET i COO) była na poziomie wyższym o 5% od konsumpcji tych paliw po 3 kwartałach 2021 r., przy czym udział importu w zaopatrzeniu rynku zmniejszył się o 1 pkt proc. i wyniósł 35% rosnąc wolumenowo o 3%” – czytamy dalej.

Licząc łącznie konsumpcję 6 gatunków paliw płynnych, zużyto ich w kraju 27,18 mln m3, co oznacza wzrost o blisko 1,2 mln m3 r/r. Według oficjalnych źródeł, z importu pochodziło 9,6 mln m3, co stanowiło 35% wielkości rynku. Ilość paliw sprowadzonych do kraju z zagranicy przewyższyła ubiegłoroczną o 3%. Bilans obrotów międzynarodowych po 3 kwartałach 2022 r. pokazał wyraźną nadwyżkę importu paliw nad eksportem. Ta różnica wyniosła około 7,6 mln m3. Przed rokiem było to około 7,8 mln m3, podsumowano.

(ISBnews)