ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
niedziela, 28 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Gobarto miało 24,66 mln zł zysku netto, 32,34 mln zł zysku EBIT...

Gobarto miało 24,66 mln zł zysku netto, 32,34 mln zł zysku EBIT w III kw. 2022 r.

Warszawa, 17.11.2022 (ISBnews) – Gobarto odnotowało 24,66 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2022 r. wobec 31,64 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 32,34 mln zł wobec 27,07 mln zł straty rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 699,98 mln zł w III kw. 2022 r. wobec 489,29 mln zł rok wcześniej.

W I-III kw. 2022 r. spółka miała 34,01 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 30,96 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1 857,94 mln zł w porównaniu z 1 499,01 mln zł rok wcześniej.

W okresie 9 miesięcy wpływy z eksportu wyniosły 186,58 mln zł i były wyższe o ok. 13% r/r. Udział sprzedaży zagranicznej w stosunku do wielkości łącznego przychodu wyniósł około 10%, podała spółka.

„Wśród potencjalnych ryzyk należy również uwzględnić trudną sytuację geopolityczną w związku z konfliktem pomiędzy Rosją i Ukrainą. Do tej pory konflikt ten spowodował nałożenie wzajemnego embarga na handel istotnymi towarami ze strony Rosji oraz Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Najbardziej istotne dla grupy jest zablokowanie rynku rosyjskiego na mięso wieprzowe pochodzące z terenu Unii Europejskiej, co przekłada się na ograniczenia w zakresie optymalnego lokowania produktów na rynki docelowe i utrudnienie w generowaniu zysku” – czytamy w sprawozdaniu finansowym.

Wskazano, że w przypadku rynku polskiego, „szeroko rozumiana branża spożywcza, w której działa grupa jest w mniejszym stopniu narażona na ryzyko dekoniunktury niż inne gałęzie gospodarki, gdyż popyt na większość artykułów spożywczych, a w szczególności na mięso, jest sztywny”.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I-III kw. 2022 r. wyniósł 18,76 mln zł wobec 3,18 mln zł straty rok wcześniej.

Gobarto to największa w Polsce firma zajmująca się ubojem i rozbiorem mięsa czerwonego. Spółka jest notowana na GPW od 2002 r.

(ISBnews)