Projekt ustawy ws. ceny maksymalnej dla odbiorców gazu w 2023 r. trafił do wykazu prac RM

Warszawa, 03.11.2022 (ISBnews) – Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, zakładający wprowadzenie ceny maksymalnej na gaz dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, wynika z wykazu. Rząd planuje jego przyjęcie w IV kw.

“Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu dla roku 2023 jest jednym ze środków zaradczych służących stabilizacji trudnej sytuacji na rynku paliw gazowych” – czytamy w wykazie.

Zaproponowana i wdrażana w 2023 r. regulacja stanowi kontynuację ochrony odbiorców w gospodarstwach domowych, jak również odbiorców realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej przy jednoczesnym wprowadzeniu ekwiwalentu finansowego dla przedsiębiorstw energetycznych. Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej, podano także.

Projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego.

Mając na względzie, że aktualna sytuacja rynkowa jest wynikiem zdarzeń o szczególnym charakterze, a usunięcie ich efektów może okazać się procesem wieloletnim, istnieje pilna potrzeba wdrożenia specjalnych rozwiązań, których celem jest ochrona tych grup odbiorców, które są najbardziej narażone na ryzyko braku możliwości poniesienia rosnących kosztów zakupu paliw gazowych, gwarantując tym samym możliwość pokrycia zapotrzebowania na paliwa gazowe na niezmiennym poziomie oraz zapewniając ciągłość funkcjonowania instytucji świadczących usługi użyteczności publicznej, wskazano.

Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony odbiorców paliw gazowych zakładają:
– zagwarantowanie w 2023 r. maksymalnej ceny paliw gazowych dla odbiorców, o których mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych),
– utrzymanie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków stabilizacji cen dla odbiorców taryfowych.
Projektowane przepisy:
– ustalają maksymalną cenę paliw gazowych;
– określają sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi, które stosuje w rozliczeniach z odbiorcami w wysokości wskazanej w projekcie ustawy;
– wyznaczają Zarządcę Rozliczeń S.A. jako podmiot odpowiedzialny za wypłatę rekompensat.

(ISBnews)