Banki centralne na drodze do stworzenia wspólnej waluty cyfrowej

Francja, Singapur i Szwajcaria rozpoczęły wspólny program testowania eksperymentalnych walut cyfrowych banku centralnego CBDC. Jest to pierwszy na świecie międzyregionalny program badania walut, który może doprowadzić do stworzenia cyfrowej waluty ponadnarodowej.

Projekt mający trwać do 6 miesięcy będzie wykorzystywał tzw. zautomatyzowane animatory rynku (AMM) do transgranicznej wymiany „hipotetycznych” CBDC we frankach szwajcarskich, euro i dolarach singapurskich. Protokoły AMM mają za zadanie łączenie płynności walutowej z algorytmami w celu określenia cen między dwoma lub większą liczbą cyfrowo tokenizowanych aktywów, takich jak cyfrowe waluty.

Central Bank Digital Currencies (CBDC), to waluty cyfrowe zabezpieczone przez wydające je banki centralne. Podobnie jak kryptowaluty wykorzystują one technologie blockchain, ale są w odróżnieniu od nich scentralizowane i uregulowane przez banki centralne. Na łańcuchu bloków tworzone są tokeny, które są reprezentantami walut fiducjarnych. Mogą one mieć przeznaczenie hurtowe (ang. wholesale payments), czyli służyć tylko do rozliczeń przez podmioty z sektora finansowego i detaliczne (ang. retail payments) i służyć konsumentom, jako prawny środek płatniczy w obrocie gospodarczym. Programy wdrożenia CBDC realizowane są w Chinach, Szwecji, Rosji, Korei Południowej i Indiach.

Cecilia Skingsley z grupy ochronnej Bank for International Settlements nadzorującej projekt, którego celem jest weryfikacja koncepcji transgranicznych CBDC, zauważyła w wypowiedzi dla agencji Reuters, że ​​jest to pierwsza współpraca między regionami i spodziewa się, że nastąpi jej więcej. Dzieje się tak bowiem około 90% banków centralnych na świecie albo używa, testuje lub bada CBDC. Chodzi o eliminację nadużyć jakie powszechnie występują w obrocie bitcoinami i innymi kryptowalutami, a wykorzystanie potencjału zarówno ekonomicznego, jak i technologicznego jaki towarzyszy ich coraz większemu rozpowszechnieniu. Według analityków zapytywanych przez AP około 2040 waluty CBDC jako hurtowe mogą być już powszechne, zaś detaliczne równoprawnym środkiem płatniczym zwłaszcza w krajach rozwiniętych.